Gowin: rozmawiamy o Sojuszu na rzecz Baterii

12 marca 2021, 15:34
droga fajna pexels
Fot. Pexels
Energetyka24
Energetyka24

Rozmawiamy z Komisją Europejską o Sojuszu na rzecz Baterii - powiedział w piątek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał, że rozwój i produkcja baterii powinny być naszymi celami strategicznymi, jeśli chcemy przejść na czystą energię w Europie.

"Wczoraj Paryż, dzisiaj wideokonferencja z KE. Rozmawiamy o Sojuszu na rzecz Baterii #EBA" - czytamy w piątkowym wpisie na Twitterze wicepremiera Jarosława Gowina.

Szef MRPiT wskazał, że jeśli chcemy przejść na czystą energię w Europie, "rozwój i produkcja baterii powinny być naszymi celami strategicznymi". "Cieszę się, że Polska jest ważnym i aktywnym członkiem #EuropeanBatteryAlliance" - zaznaczył.

European Battery Alliance (EBA) to inicjatywa Komisji Europejskiej. Jej celem jest połączenie wysiłków krajów UE na rzecz budowy silnego europejskiego przemysłu produkcji ogniw i baterii. Jest ona objęta mechanizmem IPCEI (Important Projects of Common European Interest), co umożliwia zawieszenie w przypadku inicjatywy bateryjnej ograniczeń dotyczących pomocy publicznej. Chodzi o to, by w dobie transformacji gospodarki w stronę elektromobilności i odnawialnych źródeł energii, Europa nie była zależna od "kilku silnych dostawców baterii z Azji".

Reklama
Reklama

Liderami inicjatywy bateryjnej są Niemcy i Francja, do których dołączyły inne państwa UE, oprócz Polski, m.in. Włochy, Belgia, Austria. Inicjatywa bateryjna ma być jednym z narzędzi europejskiej polityki przemysłowej - budowania europejskich championów w ramach międzynarodowych konsorcjów naukowo-przemysłowych.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Niuniu
piątek, 12 marca 2021, 22:28

Panie Gowin - zostaw Pan te baterie w spokoju. Z bateriami spokojnie sobie poradzi każdy producent samochodów elektrycznych. Tak jak radzi sobie np. z produkcją tapicerki na siedzenia czy gumy na wycieraczki. Pan Panie Premierze (vice) pomyśl może jak i gdzie te miliony baterii w samochodach elektrycznych będziemy ładować. Bo w odróżnieniu do zwykłych baterii np w latarce, baterie w samochodzie elektrycznym to tak naprawdę są akumulatorami. I potrzebują dziesiątków tysięcy jak nie setek stanowisk do ładowania. bez nich nie będzie ani baterii ani tym bardziej samochodów na te baterie. A producent samochodów stanowiska do jego ładowania nam nie wybuduje. To Pańskie zadanie.

Tweets Energetyka24