Reklama

Woda z kopalni ogrzeje katowickie domy? Podpisano list intencyjny

Autor. Unsplash

Katowice analizują możliwość wykorzystania ciepła z wód kopalnianych do ogrzewania miejskiej infrastruktury. Jeśli wyniki badań będą pozytywne, konieczna będzie budowa odpowiedniej infrastruktury. To rozwiązanie może przynieść korzyści ekonomiczne i ekologiczne.

Podpisanie listu intencyjnego w pierwszej kolejności ma umożliwić przeprowadzenie analizy i oceny potencjału wykorzystania ciepła z wód kopalnianych na potrzeby miejskiej infrastruktury. W drugiej kolejności, o ile wyniki będą pozytywne, konieczna będzie budowa odpowiedniej infrastruktury.

„Nawiązanie tej współpracy pozwoli nam zbadać możliwości ogrzewania obiektów komunalnych, co z jednej strony niesie korzyści ekonomiczne, bo pozwoliłoby zmniejszyć koszty utrzymania obiektów, a z drugiej strony jest ważne pod kątem ekologii i dbania o środowisko” – wskazał w komunikacie prezes Katowickich Inwestycji Andrzej Hołda.

YouTube cover video

Jakie lokalizacje?

Jako źródła wskazano Pompownię Stacjonarną Boże Dary oraz Pompownię Głębinową Wieczorek II. SRK poinformowała, że rocznie to 10,5 mln m sześć. wody, której temperatura w podziemnych wyrobiskach sięga 28 st. C. W komunikacie dodano, że katowicki samorząd nie wyklucza wykorzystania w przyszłości innych pompowni.

Reklama

„Co roku wypompowujemy z górniczych wyrobisk ok. 101 mln metrów sześciennych wody. Wykorzystywana jest niewielka tego część. W tej wodzie kryje się ogromny potencjał” – ocenił wiceprezes SRK Mariusz Jończyk.

Na początku 2025 r. SRK podpisała list intencyjny ws. wykorzystania wód kopalnianych do ogrzewania obiektów Muzeum Śląskiego w Katowicach. SRK współpracuje także ze spółką Dalkia Polska Energia w zakresie wykorzystania wód kopalnianych jako alternatywnego źródła ciepła dla Katowic, Sosnowca i Rudy Śląskiej.

    Reklama
    Źródło:PAP
    Reklama
    YouTube cover video

    Komentarze

      Reklama