Wiadomości
Wlk. Brytania: nie będzie nowych kopalń węgla. Rząd planuje zakaz
Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział w czwartek, że w ramach walki ze zmianami klimatu „tak szybko, jak to możliwe” ogłosi przepisy zakazujące przyznawania nowych licencji na wydobycie węgla. Ostatnia elektrownia węglowa w kraju zakończyła działalność w październiku.
Po zamknięciu elektrowni Ratcliffe-on-Soar Wielka Brytania stała się pierwszą dużą gospodarką, która całkowicie odeszła od wytwarzania energii elektrycznej z węgla, a dzięki zapowiadanym przepisom będzie jednym z pierwszych państw świata, zakazujących budowy nowych kopalni – podkreślono w rządowym komunikacie.
Agencja AFP podkreśla, że zapowiedzi rządu Partii Pracy ogłoszono dwa miesiące po przełomowym orzeczeniu sądu, który anulował zgodę na budowę pierwszej od dziesięcioleci nowej kopalni węgla w kraju, przyznaną przez poprzednią, konserwatywną administrację.
„Wraz z końcem epoki węgla nadchodzi era czystej energii, a rząd zobowiązał się do bezprecedensowych inwestycji w czystą energię wytwarzaną w Wielkiej Brytanii, w tym w wychwytywanie dwutlenku węgla i wodór” – napisano w komunikacie.
Czytaj też
Węgiel odpowiadał w 2012 roku za 40 proc. produkcji prądu w Wielkiej Brytanii, a udział ten spadł do zera – podkreślono.
„Pozostawiając energię węglową za sobą, możemy utorować drogę czystemu i bezpiecznemu systemowi energetycznemu, który będzie chronił płacących rachunki i stworzy nowe pokolenie pracowników wykwalifikowanych” – ocenił cytowany w komunikacie wiceminister ds. energii Michael Shanks.
Organizacja pozarządowa Friends of the Earth, jedna z grup sprzeciwiających się budowie kopalni, oceniła zapowiedzi jako „doskonałe wieści”. Przedstawiciel Greenpeace Doug Parr nazwał je „historyczną decyzją”, ale ocenił, że biorąc pod uwagę kryzys klimatyczny rząd powinien zakazać też nowych projektów wydobycia ropy i gazu.
Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer ogłosił w tym tygodniu podczas szczytu klimatycznego ONZ COP29 w Azerbejdżanie cel redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2035 roku o 81 proc. w porównaniu z rokiem 1990.