Reklama

Wiadomości

Wiemy, ile zarobił Węglokoks w 2022 r.

Fot.: Węglokoks
Fot.: Węglokoks

Grupa kapitałowa Węglokoks zamknęła 2022 r. zyskiem netto rzędu 600 mln zł, przy przychodach sięgających 8 mld zł - poinformował w poniedziałek prezes spółki Tomasz Heryszek. Przypomniał, że grupa realizuje obecnie wart ok. 500 mln zł program inwestycyjny w sektorze hutniczym.

Reklama

Podczas zorganizowanej w poniedziałek w Katowicach VII Konferencji Programowej "Śląski Ład" prezes Węglokoksu przypomniał, że grupa kapitałowa skupiona wokół tej firmy liczy obecnie ok. 20 spółek zatrudniających łącznie ok. 6 tys. pracowników.

Reklama

Czytaj też

Reklama

"Jesteśmy grupą multibranżową. Funkcjonujemy w wielu obszarach - oprócz hutnictwa, które dziś mocno rozwijamy w związku z prawie półmiliardowym programem inwestycyjnym, to jest także logistyka, energetyka, ciepłownictwo i handel" - powiedział prezes Heryszek. Jak przekazał, grupa zamknęła 2022 r. zyskiem netto rzędu 600 mln zł przy przychodach sięgających 8 mld zł.

Do Grupy kapitałowej Węglokoks należą hutnicze spółki: Huta Łabędy w Gliwicach, Walcownia Blach Grubych Batory w Chorzowie oraz Huta Pokój Profile i Huta Pokój Konstrukcje w Rudzie Śląskiej. W ub. roku Węglokoks zapowiedział dalsze inwestycje w tych firmach, a w perspektywie - także budowę stalowni o zdolności produkcyjnej 1 mln ton stali rocznie. Szacunkowy koszt tej inwestycji to ok. 5 mld zł.

W ub. roku Węglokoks zbył na rzecz Skarbu Państwa posiadany pakiet akcji Polskiej Grupy Górniczej, nadal jednak jest właścicielem spółki Węglokoks Kraj, do której należy kopalnia węgla kamiennego Bobrek-Piekary w Bytomiu.

Węglokoks, obok firmy PGE Paliwa, został też w ub. roku wyznaczony przez premiera do importu węgla, by - wobec wprowadzenia embarga na ten surowiec z Rosji - zaspokoić potrzeby krajowego rynku. Łącznie od ub. roku Węglokoks sprowadza do Polski ok. 3,8 mln ton węgla - ostatni statek z zakontraktowanym paliwem planowany jest na marzec.

Czytaj też

Podczas poniedziałkowej VII Konferencji Programowej "Śląski Ład", poświęconej rynkowi pracy i szkolnictwu zawodowemu w dobie transformacji, Węglokoks podpisał listy intencyjne o współpracy w zakresie wspierania edukacji zawodowej z przedstawicielami śląskich uczelni i szkół zawodowych: Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach, Politechniką Śląską w Gliwicach oraz Śląskimi Technicznymi Zakładami Naukowymi w Katowicach.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama