Reklama

Wiadomości

Ten kraj w 2022 r. zgodził się uruchamiać dwie elektrownie węglowe tygodniowo

Autor. Canva

Jak wynika z badań Center for Research on Energy and Clean Air (CREA) oraz Global Energy Monitor (GEM), w ubiegłym roku Chiny zatwierdziły budowę 106 GW mocy węglowych. To blisko cztery razy więcej niż rok wcześniej i najwięcej od 2015 roku.

Reklama

Moc elektrowni, których budowę rozpoczęto, była sześć razy większa niż łączna moc projektów elektrowni w pozostałych częściach świata. Jak czytamy w raporcie, w całym 2022 roku rozpoczęto budowę 50 GW mocy w węglu, co oznacza wzrost o ponad połowę w porównaniu z rokiem poprzednim. Ponadto Chiny udzieliły zezwoleń na 106 GW mocy w 82 lokalizacjach, czterokrotnie więcej niż moc zatwierdzona w 2021 roku, co odpowiada uruchomieniu dwóch dużych elektrowni węglowych każdego tygodnia.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Decyzja o budowie nowych mocy węglowych jest uzasadniana koniecznością stabilizacji mocy w kraju oraz zapewnieniu bezpiecznych dostaw rozwijającej się gospodarce. Chiny nadal pamiętają dramatyczne niedobory prądu jesienią 2021 roku, a w ubiegłym roku doświadczyły najgorętszej fali upałów i susz od blisko sześciu dekad. Prowincje uzależnione od energetyki wodnej pozostały bez mocy wytwórczych, co jeszcze bardziej zadecydowało o rządowym zwrocie w kierunku węgla.

Mapa chińskich elektrowni węglowych w 2022 roku.
Mapa chińskich elektrowni węglowych w 2022 roku.
Autor. CREA

Globalne wysiłki na rzecz ograniczenia emisji szkodliwych gazów cieplarnianych są rujnowane przez decyzje chińskich władz. Prezydent Xi Jinping deklarował zmniejszenie zależności od węgla i jego zużycia w latach 2026-2030. Tymczasem chińskie emisje są ponad dwukrotnie większe niż w Stanach Zjednoczonych.

„Chiny nadal są rażącym wyjątkiem od trwającego globalnego spadku rozwoju elektrowni węglowych" – powiedziała Flora Champenois, analityk GEM. „Szybkość, z jaką projekty przechodziły od uzyskania pozwolenia do budowy w 2022 roku, była niezwykła. Wiele projektów powstało, uzyskało pozwolenia, finansowanie i rozpoczęło działalność w ciągu kilku miesięcy" – dodała.

Czytaj też

Autorzy raportu wskazują, że wyniki z 2021 roku nie były lepsze. Chociaż Pekinie początkowo zamknął setki kopalń węgla a pozostałe zmusił do graniczenia wydobycia, ogólnokrajowy niedobór energii skłonił rząd do wycofania się ze swojej decyzji i nakazania wydobycia zwiększonych wolumenów „czarnego złota".

Reklama

Komentarze

    Reklama