Reklama

Wiadomości

Spółka Restrukturyzacji Kopalń powołała nowego prezesa

Autor. Canva

Rada nadzorcza Spółki Restrukturyzacji Kopalń powołała na jej nowego prezesa Jarosława Wieszołka, a Mariusza Jończyka na stanowisko wiceprezesa ds. zasobów mieszkaniowych i odwadniania kopalń. Rada ogłosiła też nowe konkursy na trzy stanowiska w zarządzie SRK.

Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej SRK, 18 marca br. rada nadzorcza SRK powołała z dniem 2 kwietnia br. Jarosława Wieszołka na stanowisko prezesa SRK oraz Mariusza Jończyka na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. zasobów mieszkaniowych i odwadniania kopalń

Reklama

Rada jednocześnie zakończyła - bez wyboru kandydatów - konkursy na stanowiska: wiceprezesa ds. likwidacji kopalń i gospodarki majątkiem oraz wiceprezesa ds. innowacji technologicznych i zamówień. Rada ogłosiła konkursy na te dwa stanowiska oraz na stanowisko wiceprezesa ds. ekonomiki i finansów.

Czytaj też

5 marca br. rada nadzorcza spółki odwołała ze stanowiska prezesa Janusza Smoliłę, wiceprezesa ds. zasobów mieszkaniowych i odwadniania kopalń Marka Pieszczka, wiceprezesa ds. likwidacji kopalń i gospodarki majątkiem Piotra Bojarskiego oraz wiceprezesa ds. innowacji technologicznych i zamówień Adama Smolińskiego.

Jednocześnie 5 marca br. rada czasowo powierzyła obowiązki prezesa spółki wiceprezesowi ds. ekonomiki i finansów Radosławowi Wojtasowi - do dnia powołania nowego prezesa.

Rada nadzorcza SRK wszczęła wówczas postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska prezesa spółki, wiceprezesa ds. zasobów mieszkaniowych i odwadniania kopalń, wiceprezesa ds. likwidacji kopalń i gospodarki majątkiem oraz wiceprezesa ds. innowacji technologicznych i zamówień.

Czytaj też

Należąca do Skarbu Państwa, finansowana głównie z budżetowych dotacji SRK zajmuje się likwidacją kopalń i zagospodarowaniem ich majątku. W skład spółki wchodzi m.in. Centralny Zakład Odwadniania Kopalń, mający kilkanaście pompowni w zamkniętych kopalniach. Do SRK należy też - w ponad 70 gminach - kilkanaście tysięcy działek oraz kilka tysięcy budowli i budynków. Spółka zarządza też pogórniczymi mieszkaniami.

W ostatnich latach lokalne samorządy woj. śląskiego wielokrotnie wnioskowały do SRK o przekazywanie im pokopalnianych gruntów, często atrakcyjnie położonych i uzbrojonych, w celu ponownego zagospodarowania.

Wiele z takich działek to też specyficzne tereny, na których znajdują się dawne drogi dojazdowe czy np. dawne cieki odwadniające, które utrudniają nadawanie większym obszarom nowych funkcji. Samorządy w nielicznych przypadkach dotąd pozyskiwały je od SRK bezkosztowo.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze