Reklama

Wiadomości

Sasin: Bogdanka dzisiaj wydobywa węgiel, ale w przyszłości sięgnie po inne surowce

Autor. Twitter / @MAPGOVPL

W lipcu rząd planuje finalizację procesu przejęcia spółki LW Bogdanka przez Skarb Państwa - poinformował w niedzielę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że dzisiaj Bogdanka wydobywa węgiel, ale w przyszłości planujemy, że będzie sięgała po inne surowce, po inne złoża.

Reklama

W niedzielę w TVP Info wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin pytany był o finalizację procesu przejęcia przez Skarb Państwa spółki Lubelski Węgiel Bogdanka.

Reklama

"Jesteśmy w tej chwili na ostatniej prostej. Jest decyzja rządu w tej sprawie, prowadzimy odpowiednie analizy, wyceny. W lipcu powinniśmy finalizować ten proces. Skarb Państwa wzbogaci się o nową spółkę, (...) dzisiaj wydobywającą węgiel, ale w przyszłości planujemy, będzie to spółka, która będzie sięgała po inne surowce, po inne złoża" - powiedział Sasin.

Czytaj też

Minister zaznaczył, że rząd chce dać spółkom energetycznym możliwość rozwijania się, inwestowania w nowe źródła energii, zarówno OZE, jaki i jądrowe. Dodał, że aby spółki mogły pozyskiwać finansowanie na te inwestycje, "muszą pozbyć się komponentu węglowego", czyli energetyki węglowej. W tym celu zaplanowaliśmy utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), w której skupimy całość aktywów węglowych w energetyce, natomiast spółki energetyczne będą działały już tylko w obszarze nowych źródeł energii" - wyjaśnił Sasin.

Reklama

Wskazał, że Bogdanka jest częścią koncernu Enea. "Uznaliśmy, że ze względu ma strategiczny charakter tej firmy w ramach tych właśnie przekształceń powinna ona być przejęta przez państwo, powinna stanowić dla państwa strategiczny odwód, gdzie będziemy mogli w dalszym ciągu pozyskiwać węgiel" - stwierdził Sasin, zaznaczając, że węgiel w Bogdance koło Lublina(...), można pozyskiwać taniej niż na Śląsku, "z tego względu, że warunki wydobycia węgla są tam dużo łatwiejsze. (...) Jest to bardzo przyszłościowe złoże, bardzo przyszłościowa kopalnia, stąd taka decyzja" - podkreślił Sasin.

Na koniec 2022 r. Bogdanka zatrudniała ponad 5 tys. pracowników, z czego ponad 3,5 tys. to osoby na stanowiskach robotniczych pod ziemią.

Czytaj też

W grudniu 2022 r. Minister Aktywów Państwowych, przedstawiciele spółek energetycznych i związków zawodowych podpisali Umowę Społeczną, towarzyszącą tworzeniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. NABE, zgodnie z rządowym harmonogramem ma powstać do 31 marca 2023 r. na bazie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Do NABE trafią węglowe aktywa PGE, Enei, Taurona i Energi z Grupy Orlen.

Sasin przypomniał, że w związku z embargiem na dostawy surowców energetycznych z Rosji, do Polski trzeba było sprowadzić 20 mln ton węgla z wielu różnych kierunków w tym: z Ameryki Południowej, z Afryki, z Australii.

Minister zwrócił też uwagę, że rząd zmienia plany transformacji energetycznej w Polsce w takim kierunku, aby dać podstawy prawne, by węgiel dłużej był tym paliwem, które będzie decydować o bezpieczeństwie energetycznym kraju.

"Bardzo długo myśleliśmy, że gaz może stać się takim paliwem przejściowym. Gazu mamy pod dostatkiem (...) mamy możliwości go sprowadzić, ale jest paliwem, które podlega wielkim wahaniom cen (...) Nie możemy ryzykować, że nasza energetyka będzie oparta o paliwo, które musimy sprowadzać, na którego cenę nie mamy wpływu" - zauważył Sasin. Węgiel jest paliwem, które mamy tutaj w Polsce. Mamy funkcjonujące kopalnie, mamy możliwość utrzymania, a nawet zwiększenia wydobycia węgla poprzez niezbędne inwestycje i będziemy to robić" - zapewnił.

Czytaj też

"Dzisiaj 70 proc. energii jest wytwarzane z węgla i tak będzie przez wiele lat, dopóki węgiel nie zostanie zastąpiony przez nowe źródła energii, które planujemy, nad którymi pracujemy, przede wszystkim odnawialne źródła energii: fotowoltaika, pompy ciepła, offshore, ale przede wszystkim energetyka jądrowa. To jest ta energetyka pewna, tania i rzeczywiście bezpieczna. To jest ta przyszłość, nad którą stawiamy - zarówno duże elektrownie jądrowe jak i SMR" - powiedział Sasin.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa pytana w ubiegłą środę przez dziennikarzy o stan prac nad aktualizacją Polityki Energetycznej Polski 2040 (PEP) odpowiedziała, że PEP trafił już na Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów i został zaakceptowany. (...) "Ta dynamika pozwala nam sądzić, że we wtorek dokument będzie na Radzie Ministrów" - dodała.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama