Resort przemysłu dla E24: w I kwartale 2025 zaimportowano 140 tys. ton węgla

Autor. Energetyka24
W pierwszych trzech miesiącach 2025 r. zaimportowano do kraju ok. 140 tys. ton węgla z przeznaczeniem dla energetyki i ciepłownictwa – przekazało Energetyce24 Ministerstwo Przemysłu.
„Należy przy tym podkreślić, że zużycie węgla przez krajową energetykę zawodową i ciepłownictwo w 2025 r. oparte jest w zdecydowanym stopniu o krajowy surowiec” – dodano w przesłanym komunikacie.
Sprawiedliwa transformacja górnictwa
Pytaliśmy resort przemysłu o plany, co do sprawiedliwej transformacji w zakresie górnictwa w Polsce i o możliwe zmiany w zakresie wsparcia finansowego dla polskich kopalń. Jak przekazało ministerstwo, obecnie trwa opracowywanie „Białej Księgi Zrównoważonej Transformacji regionów węglowych w Polsce 2025-2049”. Jej celem ma być „nakreślenie strategicznych kierunków działań Polski na rzecz regionów przechodzących transformację z gospodarki opartej na węglu w kierunku przyszłości opartej na zrównoważonej energetyce”.
Dokument ten jest przygotowywany przez zespół Ministerstwa Przemysłu we współpracy z uczelniami wyższymi i instytutami badawczymi oraz samorządami, stroną społeczną, interesariuszami ze świata nauki i spółek górniczych.
Jak przekazał resort, za najważniejsze działania „mające na celu harmonizację całego procesu związanego z transformacją sektora górnictwa węgla kamiennego, zarówno w aspekcie społecznym, jak i gospodarczym”, uważa się obecnie prace legislacyjne związane ze zmianą ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.
Odpowiedzialność spółek
Zgodnie z założeniami, to spółki górnicze będą odpowiedzialne za likwidację własnych zakładów górniczych. Celem jest to, aby cały proces „proces odbywał się w sposób akceptowalny społecznie i z zachowaniem bezpieczeństwa energetycznego”. Jak poinformowano, w założeniu ma się to również przyczynić do „ograniczenia udzielania tym podmiotom dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych”.
Jednocześnie ministerstwo uważa za kluczowy element zmian „osłonę socjalną” pracowników kopalń, w tym urlop górniczy, urlop przeróbkarski, jednorazową odprawę i „kompleksowy system alokacji”.
Resort twierdzi również, że „w ramach prowadzonego przez Ministerstwo Przemysłu monitoringu rynku węgla kamiennego nie obserwuje się obecnie sytuacji, w której krajowe podmioty sektora elektroenergetycznego nie realizują odbiorów węgla”.
Czytaj też
Przypomnijmy, że zgodnie z danymi ARP ogółem sektor górnictwa węgla kamiennego w Polsce zanotował w 2024 r. 11,06 mld zł straty netto. Zgodnie z szacunkami Agencji, poziom zapasów węgla w Polsce w kwietniu bieżącego roku wyniósł ok. 5 mln ton. Jednak Michał Hetmański z Fundacji Instrat mówił w rozmowie z E24, że nie jest to cała prawda na temat zapasów i w Polsce „mamy spokojnie 20 do 25 milionów ton węgla kamiennego, energetycznego, różnych frakcji”.