Reklama

Wiadomości

Rekordowe półrocze KGHM dzięki najwyższej od lat produkcji

Fot. KGHM
Fot. KGHM

Największa górnicza produkcja miedzi od pięciu lat oraz rekordowy wynik produkcji srebra w koncentracie. Blisko 5% wzrost wyniku wolumenowego dla srebra metalicznego i stabilny poziom dla miedzi elektrolitycznej w KGHM Polska Miedź S.A.

Reklama

„Rekordowy, najlepszy od 2004 roku wynik w półrocznej produkcji srebra - 677,4 ton. Najwyższa od pięciu lat półroczna produkcja miedzi w koncentracie - tak pracujemy na miano giganta, tak nasi pracownicy budują sukces KGHM. Najlepszy od 2018 roku wynik za półroczną produkcję to zasługa naszej załogi i skutecznego zarządzania. Mamy wizję i ambitne plany rozwoju, które konsekwentnie realizujemy. Po raz kolejny udowadniamy naszą silna pozycję wśród światowych liderów branży i budujemy sukces polskiej gospodarki" - powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Po publikacji wstępnych wyników produkcyjnych za czerwiec 2023 produkcja miedziowego giganta kształtuje się na rekordowych poziomach. Produkcja górnicza miedzi wyniosła 202,3 tys. ton surowca w koncentracie i była wyższa o blisko 2% w stosunku do wyniku za pierwsze półrocze 2022 roku (198,9 tys. ton). Produkcja miedzi elektrolitycznej jest na podobnym poziomie, jak w analogicznym okresie 2022 roku: 295,8 tys. ton (I półrocze 2023 r.) w stosunku do 296,3 tys. ton (I półrocze 2022 r.). Produkcja srebra w koncentracie to 677,4 tony, co stanowi najlepszy półroczny wynik miedziowego giganta do porównywalnego okresu od 2004 roku.

Produkcja srebra metalicznego w pierwszym półroczu 2023 roku wyniosła 699,2 ton (+ 31 t w odniesieniu do pierwszego półrocza 2022 roku) i była najwyższa w porównywalnym okresie od 2018 roku.

„Najwyższa produkcja górnicza miedzi od 2018 roku i największa górnicza produkcja srebra od blisko dwudziestu lat to efekt ciężkiej pracy załogi KGHM i skutecznego zarządzania. Wydobywamy więcej urobku, dbając o jego najwyższą jakości. Tak budujemy siłę Polskiej Miedzi" - powiedział Marek Świder, wiceprezes zarządu ds. produkcji KGHM Polska Miedź S.A.

Czytaj też

Polska Miedź od lat jest w czołówce światowych producentów miedzi i srebra. W rankingu World Silver Survey 2023 KGHM utrzymał pierwsze miejsce w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie" i drugie miejsce w kategorii „największych producentów srebra". Spółka zajmuje ósme miejsce na liście największych światowych producentów miedzi, rozwijając działalność zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju i międzynarodowymi trendami. Zgodnie z założeniami budżetowymi w tym roku spółka planuje najwyższy w historii poziom nakładów inwestycyjnych i kapitałowych, przy zachowaniu stabilnej pozycji kapitałowej, finansowej i operacyjnej. Konsekwentnie realizuje plan dotyczący rozwoju, w tym Projekt Udostępniania Złoża, w ramach którego ostatnio uruchomiono najgłębsze w Polsce wyrobisko górnicze: szyb GG-1 o głębokości 1348 m.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama