Reklama

Wiadomości

Polską Grupą Górniczą zajmie się UOKiK? „Nadużywanie pozycji, rażąco niskie ceny”

Autor. pgg.pl / materiały prasowe

Bumech po raz kolejny wywołuje do odpowiedzi Polską Grupę Górniczą, państwowego molocha wydobywczego. Tym razem zdecydował się jednak nie na list otwarty prezesa spółki, a na skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów,.

Reklama

Bumech, właściciel m.in. największej prywatnej kopalni węgla kamiennego „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach, przekazał, że Przedsiębiorstwo Górnicze „Silesia” z jego grupy, złożyło zawiadomienie do UOKiK na Polską Grupę Górniczą.

Reklama

Spółka domaga się, by UOKiK wszczął postępowanie w sprawie rzekomego stosowania przez PGG praktyk „ograniczających konkurencję oraz naruszających zbiorowe interesy konsumentów” przez Polską Grupę Górniczą.

Zawiadamiający – czyli PG „Silesia” – wniósł też, by UOKiK zastosował wobec PGG „sankcje” za nadużywanie pozycji rynkowej. Wśród metod i działań PGG, które uderzają w konkurencję, wyliczył „narzucanie nieuczciwych, rażąco niskich cen” oraz „nakazanie zaniechania” takich praktyk. Domaga się też, by UOKiK wydał decyzję „o uznaniu praktyk PGG, polegających na sprzedaży swoich produktów poniżej kosztu ich wytworzenia, za czyn nieuczciwej konkurencji i nakazanie zaniechania ich stosowania”.

Reklama

Czytaj też

Górnictwo potrzebuje miliardów, Bumech mówi: „stop”

To nie pierwszy raz, gdy Bumech uderza w Polską Grupę Górniczą. Szerokim echem odbił się list prezesa Bumechu Marcina Sutkowskiego, opublikowany na łamach serwisu WNP.pl 20 grudnia 2023 r. „Stop dla działań Polskiej Grupy Górniczej, które niszczą konkurencję na polskim rynku węgla, wykorzystując pieniądze podatników” – pisał Sutkowski, zapowiadając zresztą podjęcie kroków prawnych wobec PGG.

List prezesa Bumechu pojawił się w nieprzypadkowym momencie. Pod koniec ubiegłego roku okazało się, że sytuacja finansowa polskich spółek wydobywczych z sektora górniczego jest fatalna. Dla PGG, Tauron Wydobycie (po zmianie nazwy – Południowy Koncern Węglowy) i Węglokoks Kraj trzeba znaleźć około 7 mld zł, z czego 5,5 mld dla PGG – na tyle oszacowano luki w przychodach tych podmiotów.

Reklama

Komentarze

    Reklama