Reklama

Wiadomości

Nie 7 a 15 bloków w Niemczech idzie na emeryturę. Wielkanocne pożegnanie z węglem

Autor. Envato

To nie prima aprilisowy żart tylko kolejny krok Niemiec w realizacji polityki klimatycznej. Pod koniec marca w RFN zakończono działanie 15 bloków węglowych, które pierwotnie miały już zostać wyłączone w ubiegłym i 2022 roku. Zieloni uznają to za „wielki sukces” i dzień sprawiedliwości klimatycznej, jednak warto zauważyć, że to również ich polityka zmusiła koalicję rządzącą do utrzymania najbardziej emisyjnych źródeł energii w mocy.

Reklama

Niedziela Wielkanocna była ostatnim dniem działania aż 15 jednostek węglowych w Niemczech. Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu na łamach serwisu Energetyka24, na przełomie marca i kwietnia RFN planuje wyłączyć 7 bloków energetycznych spalających węgiel brunatny o łącznej mocy 3,1 GW. Ponadto, wczoraj ministerstwo gospodarki przekazało, że z sieci ostatecznie wyłączono także 8 jednostek na węgiel kamienny o łącznej mocy 1,3 GW.

Przypomnijmy, że w celu zaoszczędzenia gazu ziemnego podczas kryzysu energetycznego, niemiecki rząd wyłączył pięć bloków na węgiel brunatny z tzw. rezerwy dostaw w celu wykorzystania do regularnej produkcji energii. Dwóm kolejnym pozwolono kontynuować pracę po pierwotnie planowanej dacie wycofania z eksploatacji.

Czytaj też

W związku ze znaczącym rozwojem OZE i stabilizacją sytuacji w zakresie dostaw gazu, dalsza praca bloków elektrowni [węglowych - przyp. red] nie jest „ani konieczna, ani ekonomiczna” – stwierdziło Ministerstwo Gospodarki w komunikacie.

Reklama

Zdaniem federalnego ministra gospodarki Roberta Habecka, dostawy energii w Niemczech pozostają bezpieczne i obecnie są bardziej niezależne niż przed rosyjską napaścią na Ukrainę.

Kilka elektrowni węglowych, które przez ostatnie dwa lata nadal były podłączone do sieci w ramach środka zapobiegawczego, jest obecnie zbędnych i można je na stałe odłączyć od sieci.
Stwierdził Robert Habeck

Czytaj też

Minister dodał, że na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy ceny energii elektrycznej i gazu znacznie spadły, a dzięki rozwojowi OZE większość energii elektrycznej pochodzi obecnie z czystych i przyjaznych dla klimatu źródeł.

Udział energii pochodzącej z elektrowni węglowych odnotował już znaczny spadek w 2023 r., spadając do 26,1% w porównaniu z 33,2% w 2022 r. Jednak węgiel nadal pozostaje drugim najważniejszym źródłem wytwarzania energii elektrycznej w RFN.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze