Reklama

Wiadomości

Najbogatszy człowiek Ukrainy chce inwestować w Polsce. Najbardziej interesują go wiatraki

Autor. Canva

Nasz kraj będzie kluczowym rynkiem inwestycji wiatrowych, słonecznych i magazynowych dla DRI z grupy DTEK, kontrolowanej przez Rinata Achmetowa, najbogatszego człowieka w Ukrainie – pisze wtorkowy „Puls Biznesu”.

Gazeta przypomina, że pod koniec marca DRI, spółka zależna ukraińskiej grupy energetycznej DTEK, kontrolowanej przez Rinata Achmetowa, oligarchę i najbogatszego człowieka w Ukrainie, kupiła od polskiej spółki Columbus magazyn energii.

Prezes DRI John Stuart przekazał w rozmowie z „Pulsem Biznesu”, że spółkę interesują inwestycje w produkcję energii odnawialnej i dekarbonizację na rynkach, które są niedoinwestowane i na które działalność spółki może wywierać największy wpływ.

– Niemcy, Hiszpania czy Wielka Brytania to rynki dojrzałe, na których nie brakuje kapitału ani doświadczonych inwestorów. Dlatego patrzymy w kierunku Europy Wschodniej i Południowej. Tam nasza działalność ma szanse realnie przyśpieszyć odchodzenie od produkowania energii z węgla – podkreślił.

Reklama

Plan DRI w Polsce: inwestycje w wiatraki, osiągnięcie 1 GW mocy

Stuart w rozmowie z dziennikiem wskazał, że największy potencjał spółka widzi w lądowej energetyce wiatrowej. – Wiemy, że rozwój tego sektora był w ostatnich latach ograniczony, a teraz przyśpiesza – dodał.

Jak zauważa „PB”, Polska, jako duży rynek, ma dla DRI ogromne znaczenie. Celem spółki w Polsce jest osiągnięcie 1 GW mocy. „Złożą się na to źródła odnawialne i magazyny energii, przy czym magazyny będą stanowić ok. 25 proc. portfela, a może nawet więcej” – pisze dziennik.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama