Wiadomości
Nawrocki do przedsiębiorców: nie możemy zrezygnować z węgla

Kandydat na prezydenta, Karol Nawrocki, podczas spotkania z przedsiębiorcami zapowiedział deregulację gospodarki, obniżenie podatków i sprzeciw wobec Zielonego Ładu. Podkreślił kluczową rolę polskiego węgla w zapewnieniu stabilnych cen energii oraz zapowiedział referendum w sprawie wycofania unijnych regulacji klimatycznych.
W poniedziałek Nawrocki wziął udział w spotkaniu przedsiębiorców i konferencji prasowej zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Gospodarcze, w której odpowiedział na pytania przedsiębiorców i przedstawił swoje rozwiązania dotyczące reform gospodarczych.
Jak powiedział Nawrocki, za polski sukces ostatnich 25 lat w dużej mierze odpowiadają przedsiębiorcy. „To polskim przedsiębiorcom zawdzięczamy dużą część wzrostu polskiego PKB w ostatnich 25 latach. Ich sukcesy często miały miejsce wbrew polityce rządzących” – ocenił.
Kandydat zobowiązał się do prowadzenia polityki, która będzie wspierać polskich przedsiębiorców. Jego zdaniem, do stworzenia lepszych warunków rozwoju polskiego biznesu konieczne są działania deregulujące gospodarkę. „Moja deregulacja rozpocznie się od prac z moim zespołem ekspertów – mam nadzieję, że Polskie Towarzystwo Gospodarcze również będzie chciało brać w nich udział. W ciągu kilku miesięcy będę chciał przestawić nowe ustawy o PIT i ZUS” - zapowiedział.
„Jako prezydent zaproszę różne środowiska, także środowisko przedsiębiorców, do tego, aby doprowadzić do procesów deregulacyjnych w tych ustawach i aby zawsze, to jest dla mnie fundamentalna zasada, kontrowersje rozstrzygać na korzyść podatnika” – dodał.
Kandydat na prezydenta odpowiedział także na pytanie dotyczące wysokich cen energii, które są jednym z największych problemów dla przedsiębiorców. „Mamy złoża węgla kamiennego na kolejne dekady. Kłamstwem jest, że odnawialne źródła energii mogą wypełnić polskie zapotrzebowanie energetyczne. Żeby mieć niskie ceny energii elektrycznej, nie możemy zrezygnować z węgla” – podkreślił. Dodał, że Polska powinna korzystać z know-how polskich ekspertów, aby wydobycie w kopalniach było mniej emisyjne.
„Mam takie hasło, które wykorzystuję na wielu spotkaniach: mówię «fedrować, wydobywać, rozwijać Rzeczpospolitą Polską» i tak powinno zachowywać się państwo polskie. Powinniśmy korzystać z polskiego węgla w naszej drodze do energii atomowej. (…) Ręce precz od polskiego węgla” – oświadczył.
Zdanie kandydata o Zielonym Ładzie
Nawrocki zapowiedział, że gdy zostanie prezydentem, zwróci się do Sejmu z wnioskiem o referendum o odrzucenie Zielonego Ładu, którego jest przeciwnikiem. „Jestem przeciwnikiem ekoterroru i Zielonego Ładu, bo on niszczy polską gospodarkę” – ocenił. Innym postulatem, do którego zrealizowania będzie dążył, gdy zostanie prezydentem, jest obniżenie cen prądu o 33 proc.
W jego opinii, przedsiębiorcy potrzebują niskich, prostych, a także w obliczu wyzwań demograficznych, prorodzinnych podatków. „W obliczu depopulacji imigracja nie rozwiąże w pełni naszych problemów; w Wielkiej Brytanii nadmierna migracja doprowadziła do załamania w kraju. System podatkowy powinien wspierać polskie rodziny” – zaznaczył.
Innym rozwiązaniem, które przedstawił Nawrocki, będzie wdrożenie planu masowej repatriacji Polaków.
Jak dodał, są sektory gospodarki, w których nie powinno się prywatyzować państwowych spółek i firm. „Jestem zwolennikiem tego, żeby nie prywatyzować polskich strategicznych firm i spółek. (…) W pozostałych sektorach natomiast powinniśmy dawać przedsiębiorcom jak najwięcej impulsów” – wskazał Nawrocki.
Polskie Towarzystwo Gospodarcze jest ogólnokrajowym reprezentatywnym związkiem pracodawców zrzeszającym rodzimych przedsiębiorców. Organizacja wywodzi się z oddolnych inicjatyw mikro, małego i średniego biznesu. Jej działalność skupia się na wzmacnianiu potencjału ekonomicznego Polski, promowaniu odpowiedzialnej i konkurencyjnej gospodarki oraz wspieraniu pracodawców.