Reklama

Wiadomości

Kłopoty koksowni w Krakowie. Podjęto decyzję o postoju

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

ArcelorMittal Poland poinformował w środę o rozpoczęciu gorącego postoju baterii koksowniczej w Krakowie. Decyzja jest podyktowana przede wszystkim niskim popytem i niekorzystną relacją ceny węgla koksującego do ceny koksu. Pracownicy koksowni do końca roku pozostaną na swoich stanowiskach.

Reklama

ArcelorMittal Poland podał w środowym komunikacie, że decyzja o postoju koksowni w Krakowie i dostosowaniu poziomu produkcji koksu do trudnych uwarunkowań ekonomicznych została podjęta „po dogłębnym przeanalizowaniu wszystkich opcji”.

Reklama

Wojciech Koszuta, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland wyjaśnił w komunikacie, że decyzja wynika z dwóch czynników: po pierwsze - z niskiego popytu na koks – Hutnicza Izba Przemysłowo Handlowa (HIPH) szacuje, że zużycie jawne koksu w Polsce spadło o 36 proc. rok do roku, po drugie – z trendów związanych z relacją ceny węgla koksującego do koksu.

„Obecne uwarunkowania na rynku koksu nie pozwalają nam w pełni wykorzystywać mocy produkcyjnych. Zapotrzebowanie na koks znacząco spadło, ale mamy także do czynienia z sytuacją bez precedensu w koksownictwie – cena węgla koksującego oscyluje w granicach ceny koksu, co sprawia, że produkcja staje się nieopłacalna” – wyjaśnił Koszuta.

Reklama

Przekazał on, że do końca bieżącego roku wszyscy pracownicy koksowni zostaną na swoich stanowiskach pracy, aby przygotować instalację do bezpiecznego zatrzymania.

Czytaj też

„W tym czasie wraz z naszymi partnerami społecznymi wypracujemy dla osób dotkniętych tym postojem jak najlepsze rozwiązania” - zapowiedział dyrektor AMP. Koksownia w Krakowie zatrudnia obecnie 230 osób.

Decyzja o rozpoczęciu gorącego postoju baterii koksowniczej to kolejny krok AMP związany z ograniczaniem działalności w krakowskiej hucie. W 2020 roku koncern zdecydował o trwałym zamknięciu części surowcowej, czyli wielkiego pieca i stalowni. Zamknięcie dotknęło bezpośrednio 650 osób.

ArcelorMittal Poland skupia połowę potencjału produkcyjnego polskiego hutnictwa i jest największym producentem stali w Polsce. W skład zatrudniającego blisko 10 tys. pracowników (ze spółkami zależnymi) koncernu wchodzą huty w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą też Zakłady Koksownicze Zdzieszowice - największy producent koksu w Europie.

AMP należy do globalnego koncernu ArcelorMittal - największego na świecie producenta stali, którego obroty sięgnęły w 2022 r. 79,8 mld dolarów, a produkcja stali surowej w zakładach firmy wyniosła 59 mln ton.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama