Wiadomości
KGHM i Lubelski Węgiel „Bogdanka” podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie surowców przyszłości
Współpraca KGHM i spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka” ma polegać m.in. na zabezpieczeniu dostępu do surowców kluczowych dla zrównoważonej transformacji. Wzmacnia to nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, ale także narodowe i buduje niezależność Polski. Dokument podpisano na Ogólnopolskim Szczycie Gospodarczym w Lublinie.
Materiał sponsorowany
W Polsce znajdują się złoża kilku surowców ważnych dla transformacji energetycznej, m.in. miedzi i srebra, a także – oczywiście – węgla. Miedź jest potrzebna w właściwie wszystkich rozwiązaniach technicznych wykorzystywanych w OZE. Srebro z kolei niezbędne jest do produkcji ogniw paneli fotowoltaicznych. Z wydobywanego w Polsce węgla kamiennego powstaje koks – kluczowy składnik stali, a Polska należy do liderów w jego produkcji w Unii Europejskiej.
Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. ocenił, że „surowce to nie tylko kwestia ekonomiczna, to aktualnie kwestia kluczowa dla bezpieczeństwa narodowego. Dlatego KGHM jest gotowy do dialogu z partnerami krajowymi, by zapewnić stabilność i niezależność naszego kraju. Porozumienie z „Bogdanką” ma jeden cel: stworzenie silnych gospodarczych fundamentów dla przyszłych pokoleń, zapewniając im pewność dostaw niezbędnych surowców i energii”.
Czytaj też
Dlatego też strony zadeklarowały w liście intencyjnym, że będą podejmować współpracę w różnych formach, w zależności od ich potrzeb i możliwości, z uwzględnieniem założeń zawartych w strategiach biznesowych. Będą także dostosowywać technologie do zmian na świecie i budować nowe przewagi konkurencyjnej obu spółek. Jak stwierdził Kasjan Wyligała, prezes zarządu Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.: „KGHM dla Bogdanki jest naturalnym partnerem w kwestii realizacji projektów górniczych w zakresie surowców przyszłości”. Sygnatariusze listu zamierzają współpracować m.in. w zakresie nowych projektów górniczych w Polsce dotyczących surowców przyszłości. Szczegółowe zasady planowanych przedsięwzięć zostaną przedstawione w odrębnych umowach. Zarówno KGHM, jak i Lubelski Węgiel „Bogdanka” chcą dążyć do uzyskania obopólnych korzyści, związanych z dalszym rozwojem i wzmacnianiem polskiego przemysłu.
Surowce przyszłości są kluczowe w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa kraju, ponieważ dotyczą nie tylko sektora energetycznego, ale także zbrojeniowego: „Polska posiada złoża, których wydobycie jest i będzie kołem zamachowym krajowej gospodarki w kolejnych latach. Transformacja energetyczna, elektromobilność, przemysł zbrojeniowy - ich funkcjonowanie zależy od dostępności tzw. surowców przyszłości. KGHM to od lat gwarant bezpieczeństwa surowcowego Polski, aby je wzmacniać i otwierać się na nowe kierunki biznesowe, chcemy współpracować z innymi liderami polskiego rynku wydobywczego, a jednym z takich liderów jest LW Bogdanka” – powiedział Mateusz Wodejko, wiceprezes zarządu ds. finansowych KGHM.
Czytaj też
Natomiast Dariusz Dumkiewicz, wiceprezes zarządu ds. handlu i inwestycji Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. powiedział, że: „podpisanie listu intencyjnego z KGHM stanowi istotny krok w kontekście przyszłości bezpieczeństwa energetycznego Polski, stanowi także kolejny element realizacji naszej strategii. Poszukiwanie surowców krytycznych staje się coraz bardziej strategiczne, a nasza współpraca z KGHM, liderem w branży pozyskiwania surowców, pozwoli nam na efektywne podejście do tego wyzwania. Realizacja naszych wspólnych celów w dziedzinie surowców i energetyki ma bezpośredni wpływ na niezależność naszego kraju oraz jego rozwój”.
Kasjan Wyligała ocenił, że transformacja energetyczna Polski to konieczność i jednocześnie wyzwanie oraz szansa dla gospodarki. Współpraca spółek wzmocni niezależność kraju w dziedzinie dostaw surowców krytycznych i produkcji energii z odnawialnych źródeł. „Bogdanka dąży do realizacji swoich celów strategicznych z pełnym zaangażowaniem i przekonaniem, że dzięki temu wkłada cegiełkę do bezpieczeństwa energetycznego Polski i zrównoważonej przyszłości naszego kraju”.
Czytaj też
KGHM już teraz realizuje rozwojowe inwestycje. Pracuje m.in. nad studium wykonalności budowy nowoczesnej Warzelni Soli, która ma zmniejszyć zasolenie wód technologicznych KGHM. Realizuje także projekt Udostępniania Złoża, w ramach którego uruchomiono najgłębsze w Polsce wyrobisko górnicze: szyb GG-1 o głębokości 1348 m. To jedna z najważniejszych inwestycji w historii miedziowego giganta. W czerwcu doszło do kluczowego dla tego projektu połączenia szybu z Zakładami Górniczymi Rudna. Prace rozpoczęły się już także przy budowie kolejnego, 32 już, szybu GG-2 w okolicach miejscowości Słone w Zagłębiu Miedziowym. Ponadto KGHM kontynuuje prace nad dokumentacją wykonawczą dla Bazy Obrotu Złomem w programie Huta Hybrydowa Legnica.
Spółka prowadzi też działania związane ze zwiększeniem produkcji energii ze źródeł własnych, aby zwiększyć swoją niezależność energetyczną. Inwestuje nie tylko w projekty związane z energią słoneczną i wiatrową, oraz wodorem, ale także w SMR. KGHM otrzymał oficjalną akceptację państwa dla planowanej inwestycji zgodnie z przedstawionymi przez spółkę założeniami i koncepcją. Ponadto zgodnie z analizami Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN miedziane produkty KGHM mają ślad niższy od średniej globalnej.
Czytaj też
Z kolei Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. jest jedną z największych polskich kopalń węgla kamiennego: prowadzi przede wszystkim działalność górniczą w zakresie wydobywania, wzbogacania i sprzedaży. Surowiec jest dostarczany głównie do odbiorców przemysłowych. Od czerwca 2009 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie, a od października 2015 roku Bogdanka wchodzi w skład Grupy Enea, wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej.
W maju 2023 roku Bogdanka opublikowała Strategię na lata 2023-2030 z perspektywą do 2040 roku. Nowa strategia opiera się na 5 filarach, rozpoczynając od silnego węglowego fundamentu – Bogdanka ma pozostać liderem efektywności w wydobyciu węgla do końca istnienia kopalni. Spółka chce zostać koncernem multisurowcowym, który będzie zabezpieczać przyszłość Lubelszczyzny. Jego działania będą napędzać zieloną transformacje, a spółka ma zostać gwarantem zrównoważonej energii.