Reklama

Wiadomości

Indie zwiększają import węgla. Rosja wzmacnia pozycję wsród dostawców

Autor. Pixabay

Zawirowania na światowych rynkach węgla postanowiły wykorzystać Indie, które w ubiegłym roku zwiększyły import surowca prawie o 15%. Pozycję wśród dostawców wzmocniła Rosja.

Reklama

Jak podaje Reuters, z danych opublikowanych przez indyjskie biuro analityczne CoalMint wynika, że import węgla energetycznego do Indii wzrósł w 2022 roku o 14,7%, do poziomu ponad 161 mln ton. Zwiększone zapotrzebowanie na energię napędzane było przede wszystkim wyższą produkcją krajową, gdy gospodarka ożywiła się w wyniku zniesienia pandemicznych obostrzeń, a także wysokimi temperaturami utrzymującymi się przez pierwsze sześć miesięcy ubiegłego roku.

Reklama

Analizy wskazują, że import węgla koksowego, używanego zwykle w sektorze metalurgicznym do produkcji stali, także wzrósł o 0,8% do poziomu 56,1 mln ton, a antracytu - wykorzystywanego m.in. w chemicznych procesach uzdatniania wody i oczyszczania ścieków - o 12,2% do 1,79 mln ton.

Czytaj też

Wśród największych dostawców „czarnego złota" służącego do produkcji energii, swoją pozycje umocniła Indonezja, której udział wzrósł do 50% całego importowego surowca. Na drugim miejscu uplasowała się Australia, a trzecie miejsce podium przypadło RPA. Kluczowa w rankingu jest czwarta pozycja Rosji, której zwiększone dostawy węgla po atrakcyjnych cenach zepchnęły Stany Zjednoczone na piąte miejsce.

Reklama

Indie nieprzerwanie od marca ubiegłego roku importują zwiększone ilości rosyjskiego węgla, stanowiąc wraz z Chinami kluczowe źródło dochodów ze sprzedaży surowca.

Reklama

Komentarze

    Reklama