Wiadomości
Chiny chcą zwiększyć wydobycie węgla przed zimą
Pekin zwrócił się do chińskich górników o zwiększenie wydobycia węgla przed sezonem szczytowego zapotrzebowania tej zimy - podaje Reuters.
Jak informuje Reuters, rzecznik Krajowej Komisji ds. Reform i Rozwoju (ang. National Development and Reform Commission, NDRC) zapowiedział, że komisja będzie dokładniej analizować wydobycie węgla w Chinach. Jednocześnie zachęcił lokalne samorządy oraz przedsiębiorstwa do zwiększenia wolumenów produkcji.
Czytaj też
Chiny są największym na świecie konsumentem węgla i największym importerem ropy naftowej. W okresie styczeń - luty 2023 zwiększyły import węgla o ponad 70%, sprowadzając ponad 60 mln ton surowca za cenę 8,28 mld dolarów. Dodatkowo, według badań przeprowadzonych przez Center for Research on Energy and Clean Air oraz Global Energy Monitor, wynika, że w minionym roku Chiny zatwierdziły budowę nowych mocy węglowych o łącznej mocy 106 GW - to niemal czterokrotny wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Ponadto, ponad połowę światowych nowych zdolności produkcyjnych węgla uruchomionych w 2022 roku także można przypisać Chinom.
Eksperci zwracają uwagę, że tempo rozwoju chińskich projektów węglowych jest momentami zawrotne. W niektórych przypadkach wystarczyło zaledwie kilka miesięcy aby zakończyć procedury związane z uzyskaniem pozwoleń i rozpocząć pracę.
Czytaj też
Jak stwierdził we wrześniu specjalny wysłannik Chin ds. klimatu Xie Zhenhua, całkowite wycofywanie paliw kopalnych jest nierealistyczne, ponieważ ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel będą w dalszym ciągu odgrywać kluczową rolę w globalnych dostawach energii i bezpieczeństwie energetycznym. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Xie będzie reprezentował Chiny na szczycie klimatycznych COP28 w Dubaju.
Jednocześnie Pekin wyraża zamiar kontynuowania realizacji celów związanych z ochroną klimatu. W sierpniu br. moc zainstalowana w źródłach energii odnawialnej w Chinach osiągnęła poziom 1,32 terawata. W rezultacie pierwsze półrocze 2023 roku przyniosło wzrost mocy zainstalowanej w sektorze odnawialnym o 18%. Ten dynamiczny rozwój sugeruje, że w ciągu kolejnych kilku miesięcy Chiny prawdopodobnie zrealizują planowany na rok 2025 cel równoważenia systemu elektroenergetycznego, nadając większy priorytet parkowi OZE w porównaniu do mocy zainstalowanych w źródłach paliw kopalnych.