Reklama

Wiadomości

Bałkany wracają do węgla w obliczu kryzysu energetycznego

kopalnia maszyny węgiel
Zdjęcie ilustracyjne, kopalnia maszyny
Fot. Fot. Unsplash.com

Kraje bałkańskie w południowo-wschodniej Europie zwracają się ku węglowi, próbując poradzić sobie ze wzrostem cen energii. To oczywiście budzi obawy ekologów, gdyż węgiel to najbardziej zanieczyszczające paliwo kopalne.

Macedonia Północna, która niegdyś była liderem w przyciąganiu inwestorów z branży energii odnawialnej, na początku kwietnia ogłosiła, że planuje otwarcie dwóch nowych kopalni węgla w celu zaopatrywania elektrowni. Ministerstwo Energetyki podało również, że chce kupić 3 miliony ton węgla od sąsiedniego Kosowa. Żadna umowa nie została jeszcze podpisana.

"Wraz z początkiem kryzysu energetycznego nie tylko my, ale wszystkie narody w Europie natychmiast zwiększyły produkcję energii elektrycznej z węgla, ponieważ jest to najtańsze i najbardziej bezpieczne źródło" - powiedział Vasko Kovacevski, dyrektor generalny państwowego przedsiębiorstwa energetycznego Elektrani na Severna Makedonija (ESM).

Czytaj też

Ekolodzy protestują

Jednak ekolodzy twierdzą, że zwrócenie się ku węglowi nie jest rozwiązaniem. "Dekarbonizacja jest jednym z filarów zielonej agendy, a my przedstawiamy plan budowy kopalni węgla? To jest nie do przyjęcia" - powiedziała Nevena Smilevska z grupy ekologicznej Eko-svest w Skopje.

Nowe kopalnie węgla to Zivojno, w pobliżu elektrowni Bitola na południu kraju, oraz Gushterica, w pobliżu elektrowni Oslomej na zachodzie. Ani rząd, ani EMS nie poinformowały, kiedy zostaną one otwarte i ile będą produkować. Skopje pierwotnie planowało wycofać się z węgla do 2027 roku, ale w styczniu przesunęło termin na 2030 rok.

Nie tylko Macedonia

W międzyczasie Kosowo poinformowało, że zagraniczne firmy - w tym z Niemiec - również pytały o możliwość zakupu węgla. Kosowo posiada piąte co do wielkości na świecie złoża węgla brunatnego. Serbia poinformowała, że zwiększa produkcję węgla z powodu niewystarczających opadów dla elektrowni wodnych i że będzie importować 500 ton węgla dziennie z Czarnogóry.

Bośnia, jedyny kraj bałkański, który eksportuje energię elektryczną, twierdzi, że opóźni plany zamknięcia elektrowni węglowych ze względu na wysokie ceny energii i skutki wojny na Ukrainie. W północno-macedońskiej elektrowni Oslomej, w ramach planu zastąpienia węgla, zbudowano niedawno instalację solarną o mocy 10 megawatów.

Komentarze