Reklama

Górnictwo

Warsewicz: bez systemu logistycznego nie wykorzystamy naszego położenia

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Podczas panelu „Perspektywy rozwoju kolejowych przewozów towarowych w obszarze Trójmorza” zorganizowanego w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz mówił o szansach Polski w zakresie transportu i logistyki. „Bez systemu logistycznego nie wykorzystamy w pełni naszego położenia” - powiedział.

„Polska położona jest na skrzyżowaniu dwóch kluczowych szlaków komunikacyjnych (…).
Bez spójnego systemu logistycznego nie wykorzystamy w pełni naszego położenia. Chcemy mówić o systemie multimodalnym” - stwierdził Warsewicz.

Prezes PKP Cargo powiedział te słowa w kontekście szans, jakie niesie ze sobą wymiana handlowa między Europą i Azją. „Przewozy morskie i kolejowe mogą być ze sobą komplementarne. Wymiana handlowa miedzy Azją i Europą w 98% oparta jest o przewozy morskie. Głównym generatorem ruchu są porty, (...) które na Zachodzie są mocno obłożone, wręcz zatkane (…). Każda wymiana czy rozwój gospodarczy wymusza mnóstwa transakcji dowozu i wywozu. Każdy produkt finalny składa się z kilkuset komponentów, które musza być dowiezione, rozwiezione. To generuje ruch, którego chcemy być beneficjentem” - stwierdził.

„Jeżeli chcemy utrzymać wzrost gospodarczy, być tygrysem wzrostu i wykorzystać nasze położenie, to musimy przygotować system wsparcia logistycznego (...). Bez zintegrowania w jeden spójny system logistyczny, wzrost nie będzie możliwy. Na to składa się system prawny, terminalowy, przewozowy, multimodalny (…). My, jaki partner logistyczny, oferując pełen wachlarz usługi, możemy zaoferować klientowi najlepszą cenę” - podkreślił Warsewicz.

Komentarze