Teksas nie unieważni zawyżonych o 16 miliardów USD rachunków za prąd

9 marca 2021, 13:47
texas zima śnieg unsplash
Fot. Pexels

Teksańska Komisja ds. Użyteczności Publicznej (PUC) odrzuciła propozycję, aby z mocą wsteczną zmienić ceny rynkowe energii elektrycznej, które doprowadziły do tego, że wystrzeliły one do poziomu o 16 miliardów dolarów wyższego niż zwykły poziom. 

Na przesłuchaniu w piątek PUC w Teksasie zdecydował, że nie skoryguje z mocą wsteczną nadmiernego obciążenia, którym Electric Reliability Council of Texas, ERCOT, obarczyło przedsiębiorstwa energetyczne w stanie. Płaciły one 9000 USD za megawatogodzinę (MWh) przez okres 32 godzin podczas najostrzejszego ataku zimy w stanie od wielu lat. Przeciętne stawki za prąd w Teksasie to 120 dolarów za MW. 

Przedsiębiorstwa energetyczne przerzuciły ten skok cen na konsumentów, z których niektórzy otrzymywali astronomicznie wysokie rachunki za prąd.  

W zeszłym tygodniu Potomac Economics, jako niezależny monitor rynku (IMM) dla Komisji Użyteczności Publicznej w Teksasie, oświadczył, że ERCOT przekroczył mandat Komisji, kontynuując proces ustalania wartości utraconego obciążenia (VOLL) długo po zaprzestaniu zaopatrywania w moc.

"Interwencja cenowa, która podniosła ceny do VOLL, powinna była zakończyć się natychmiast. Jednak ERCOT nadal utrzymywał ceny na poziomie VOLL, zawyżając sumator ceny wdrożenia niezawodności sieci w czasie rzeczywistym o dodatkowe 32 godziny do rana 19 lutego" - czytamy w raporcie niezależnego monitora rynku PUC w Teksasie.

Reklama
Reklama

"Ta decyzja pociągnęła za sobą 16 miliardów dolarów dodatkowych kosztów dla rynku obsługiwanego przez ERCOT" - czytamy w raporcie, który zaleca Komisji skierowanie ERCOT do korekty cen w czasie rzeczywistym od 0:00 18 lutego 2021 r. do 9:00 19 lutego 2021 r., "aby usunąć niewłaściwą interwencję cenową, która miała miejsce w tym okresie".

Komisja jednak odmówiła tego podczas zeszłotygodniowego posiedzenia.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Autor
wtorek, 9 marca 2021, 16:59

Tak działa wolny rynek :)

Olo
środa, 10 marca 2021, 00:21

Zasilany niestabilnymi OZE ;)

rmarcin555
środa, 10 marca 2021, 15:29

@Olo. Zasadniczo pobieżnie masz racje. Węgiel i gaz są odnawialne. Tylko czekać trzeba długo.

Mason Polski
środa, 10 marca 2021, 14:00

Olo - Kłamiesz waćpan. OZE odpowiadały za kilka procent wyłączeń. W większości zawiodły gazówki od których można oczekiwac dyspozycyjności, a którym zabrakło gazu bo rury z gazem zamarzły, a to z kolei zdarzyło się bo gaz teksański zawiera sporo wody której chciwym firmom nie chciało się usuwać. Z powodu chciwości/oszczędności nie budowano też łącz miedzystanowych i wielu innych zabezpieczeń np zbiorników rezerwowych z osuszonym gazem). Wybrano tez tańsze wiatraki nieradzące sobie z lodem (ale nie wszystkie są te tańsze). Chciwość i cynizm teksańskiego biznesu energetycznego jest po prostu niewyobrażalna. Postawili cały stan w sytuacji ryzyka zamarznięcia żeby napchac kieszenie paroma mld

Tweets Energetyka24