• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Śląskie: w górnictwie blisko 100 ozdrowień, sześciu nowych chorych

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Sześć nowych zakażeń odnotowano w ciągu ostatniej doby wśród pracowników śląskich kopalń węgla kamiennego. W górniczych spółkach przybyło od niedzieli 98 ozdrowieńców. Łącznie w całym górnictwie za chore uznawane są obecnie 2532 osoby.

Według zebranych w poniedziałek przez PAP danych z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej i spółki Węglokoks Kraj, od początku epidemii potwierdzono ogółem zakażenie koronawirusem u 6335 górników z kilkunastu kopalń, wobec 6329 dobę wcześniej.

W ostatniej dobie stwierdzono też ozdrowienia 98 zakażonych wcześniej pracowników: 72 z JSW oraz 26 z PGG.

W JSW, gdzie w trakcie epidemii wykryto najwięcej zakażeń w polskim górnictwie, w poniedziałek rano łączna liczba takich przypadków wynosiła 3868 (od początku epidemii; od niedzieli wzrost o 3). Nowi zarażeni to pracownicy kopalni Budryk (od początku epidemii do poniedziałku koronawirusa stwierdzono tam u 286 pracowników).

W pozostałych kopalniach JSW nie przybywało w dwóch ostatnich dniach osób zakażonych: w kopalni Pniówek od początku epidemii ich liczba wyniosła 1600, w kopalni Zofiówka 1180, w kopalni Borynia 411, w kopalni Jastrzębie-Bzie 387, w kopalni Budryk 283, a w kopalni Szczygłowice – cztery.

Kwarantanną w poniedziałek pozostawało objętych 121 pracowników JSW (w sobotę i niedzielę było ich o 18 więcej). Wyzdrowiało w spółce od początku epidemii 1719 osób (wzrost od niedzieli o 72 osoby). Oznacza to, że liczba osób obecnie uznawanych za zarażone w JSW to 2149.

W największej węglowej spółce – Polskiej Grupie Górniczej – od niedzieli przybyły trzy nowe przypadki zakażenia i łącznie od początku epidemii ich liczba wzrosła do 1877. Wyzdrowiało dotąd 1501 osób – ta wartość wzrosła ostatniej doby o 26 osób. Realnie w spółce pozostawało więc w poniedziałek zarażonych 376 osób.

Od piątku PGG nie podaje danych w rozbiciu na poszczególne zakłady. Do piątku najwięcej zarażeń stwierdzono w tej spółce w kopalniach Jankowice (677), Sośnica (460), Marcel (237), Murcki-Staszic (236), Bolesław Śmiały (89), Bielszowice (72) i Ziemowit (27).

Według wcześniejszych danych m.in. 25 przypadków było też w Zakładzie Górniczych Robót Inwestycyjnych, a mniejsze liczby – w pozostałych kopalniach. W sobotę na kwarantannie przebywało 484 pracowników PGG (dzień wcześniej – o 18 więcej).

Obok zakładów PGG i JSW od początku epidemii zakażonych zostało też 590 górników z należącej do spółki Węglokoks Kraj kopalni Bobrek. Obecnie koronawirusa ma tam nadal 7 osób (w tym jeden pracownik firmy współpracującej z kopalnią); w piątek za chore uznawano tam 11 osób. Wyzdrowiało łącznie 583 górników. Żaden pracownik nie przebywa na kwarantannie.

Górnicy to ponad połowa z 12 524 wszystkich osób zarażonych w woj. śląskim (oficjalne dane z niedzieli, w tym ponad 7,2 tys. osób wyzdrowiało) i 18,7 proc. z 33 907 osób zakażonych w całej Polsce (dane oficjalne z niedzieli). Śląskie pozostaje województwem o największej w Polsce liczbie potwierdzonych zakażeń.

Źródło:
PAP

Komentarze