Reklama

Górnictwo

"PB": Minister energii weźmie pod lupę importerów węgla

Fot. www.me.gov.pl
Fot. www.me.gov.pl

Resort finansów zgodził się udostępnić Ministerstwu Energii dane skarbowe dotyczące importerów węgla kamiennego - napisał wtorkowy Puls Biznesu.

W dzienniku czytamy, że minister energii Krzysztof Tchórzewski w piśmie do szefowej ministerstwa finansów Teresy Czerwińskiej zwrócił się o przekazywanie jego resortowi informacji dotyczących eksportu oraz importu węgla kamiennego, brunatnego, koksu, gazu ziemnego, ropy naftowej i innych paliw. Jak czytamy w gazecie, w uzasadnieniu Tchórzewski napisał, że "resort energii nie ma dziś dostępu do pełnych danych pozwalających poznać rzeczywistą skalę takiego handlu".

 "Żeby oczekiwania ME zostały zrealizowane, resort finansów musiałby dokonać odpowiednich zmian ordynacji podatkowej. Okazuje się, że jest gotowy to zrobić" - informuje "Puls Biznesu". 

Rozmówca gazety z firmy handlującej węglem przypuszcza, że przyczyną wzmożonego zainteresowanie ME jest znaczący poziom importu. "W latach 2013-2014, kiedy import węgla też był duży, były przymiarki do wprowadzenia koncesji na obrót węglem" - osoba cytowana przez "PB". 

Dziennik informuje, że wstępne dane Eurostatu wskazują, iż dziś do Polski trafia 19,7 mln ton węgla rocznie (dane za 2018 r.). "To rekord. Większość surowca pochodzi z Rosji" - zaznacza gazeta. (PAP) 

Reklama

Komentarze

    Reklama