Reklama

Górnictwo

Od początku roku notowania miedzi wzrosły o ok. 20%

Fot. KGHM / ilustracyjne
Fot. KGHM / ilustracyjne

Miedź na giełdzie metali w Londynie drożeje po publikacji danych PMI w Chinach. Metal w dostawach 3-miesięcznych zwyżkuje o 0,3 proc. do 9.374,00 USD za tonę - podają maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zyskuje 0,15 proc. do 4,2710 USD za funt.

Perspektywy popytu na miedź poprawiły się po publikacji wskaźnika PMI dla przemysłu w Chinach.

PMI w sektorze przemysłowym Chin w VI wyniósł 50,9 pkt. wobec 51,0 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 50,8 pkt.

Reklama
Reklama

Dane te sugerują, że ożywienie gospodarcze w Chinach stabilizuje się na solidnym poziomie. 

Na rynkach jest też spora dawka optymizmu po wzrostach na rynkach akcji w USA we wtorek i ocenach, że dotychczas stosowane szczepionki przeciwko Covid-19 mogą też przeciwdziałać wysoce zakaźnemu szczepowi koronawirusa Delta.

Analitycy oceniają, że wszystkie metale przemysłowe są gotowe do znacznych wzrostów cen w I połowie 2021, na czele ze zwyżką cen cyny o ponad 50 proc. - gdy podaż metali stara się nadążyć za rosnącym popytem w czasie globalnego ożywienia gospodarczego po pandemii Covid-19.

Na zakończenie poprzedniej sesji na LME miedź zniżkowała o 54 USD do 9.334,00 USD za tonę. W ub. tygodniu metal na LME zdrożał o 2,9 proc.

Od początku 2021 r. miedź na LME w Londynie zyskała 20 proc. (PAP Biznes)

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama