Reklama

Górnictwo

Miedź zyskuje, Chińczycy jednak nie zdestabilizują rynku

Fot. Will Clayton / Flickr
Fot. Will Clayton / Flickr

Miedź na giełdzie metali w Londynie drożeje po informacjach z Chin, gdzie biuro ds. zarządzania rezerwami państwowymi metali poinformowało o zamiarze sprzedawania tylko niewielkich ilości z tych rezerw. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej wobec 9.301,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - podają maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zyskuje 0,75 proc. do 4,2505 USD za funt. 

Na giełdzie metali w Szanghaju miedź zdrożała o 1,4 proc.

Władze Chin zapowiedziały w ramach swojej walki z wysokimi cenami surowców, że uwolnią część metali przemysłowych ze swoich strategicznych rezerw. Teraz podano, że na początku uwalniania rezerw na rynek trafi niewiele miedzi i aluminium. 

Reklama
Reklama

Interwencje chińskich władz na rynkach metali mają potrwać do końca roku. 

Analitycy wskazują, że działania te będą uważnie obserwowane jako wyznacznik zdolności Pekinu do powstrzymania globalnego wzrostu cen surowców. 

Pierwsza partia metali z zapasów rezerwowych Chin ma trafić na rynek w przyszłym miesiącu i będzie zawierać 20 tys. ton miedzi, 30 tys. ton cynku i 50 tys. ton aluminium.

Analitycy oceniają, że - z wyjątkiem cynku - wolumeny dostaw metali wydają się niskie w porównaniu z oczekiwaniami rynków. 

Na zakończenie poprzedniej sesji na LME miedź zwyżkowała o 121 USD do 9.301,00 USD za tonę. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Komentarze