Reklama

Górnictwo

Miedź zaliczyła najmocniejszy spadek od roku, ale znowu rośnie

Fot. www.kghm.com / ilustracyjne
Fot. www.kghm.com / ilustracyjne

Na giełdzie metali LME w Londynie miedź zyskuje po najmocniejszym spadku notowań od marca 2020 r. w czwartek. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej wobec 8.907,50 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zwyżkuje o 0,83 proc. do 4,0085 USD za funt. 

Miedź cieszyła się w ostatnich miesiącach dużym zainteresowaniem wśród inwestorów w reakcji na oczekiwane dalsze wzrosty cen metalu w związku z produkcją coraz większej liczby pojazdów elektrycznych i globalnym przechodzeniem w kierunku niskoemisyjnych źródeł energii. 

Miedź jest intensywnie wykorzystywana m.in. w produkcji pojazdów elektrycznych, a także w okablowaniu podziemnym ze względu na jej przewodność, która jest prawie dwukrotnie większa niż aluminium.

Reklama
Reklama


 

Teraz inwestorzy zwracają dużą uwagę na rentowności papierów skarbowych, szczególnie amerykańskich, a wzrost tych rentowności zniechęca ich do kupowania towarów.

 

"Ponowny wzrost rentowności papierów dłużnych i kursu dolara wraz z utrzymującymi się słabymi nastrojami na giełdach wywołuje pozbywanie się przez inwestorów towarów" - ocenia Ole Hansen, szef strategii towarowej w Saxo Bank A/S.

 

"Widzimy teraz, że +ulubieńcy+ inwestorów, tacy jak miedź, zaczynają na tym cierpieć" - dodaje.

 

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME staniała o 194 USD do 8.908,00 USD za tonę. (PAP Biznes)

Reklama

Komentarze

    Reklama