• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Miedź w Nowym Jorku tanieje, w Szanghaju zyskuje

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Rynki analizują zapowiedzi chińskich władz, że będą bodźce wspierające gospodarkę. Na zakończenie środowej sesji metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany blisko 5.764,00 USD za tonę - podają maklerzy.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie waha się.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zniżkuje o 0,46 proc. do 2,5875 USD za funt. Na giełdzie metali w Szanghaju miedź zyskała 0,3 proc.

W Chinach doszło do spotkania biura politycznego partii, co jest sygnałem, że najwyżsi liderzy partii mają zamiar ograniczyć wpływ koronawirusa na krajową gospodarkę.

Celem spotkania było pobudzenie zagregowanego popytu w Chinach poprzez "zwiększenie popytu wewnętrznego i stabilizację popytu zewnętrznego".

"Oznacza to, że władze Chin przywiązują większą wagę do rozwoju gospodarczego, choć zwalczanie epidemii koronawirusa pozostaje priorytetem" - pisze w nocie David Qu, ekonomista ds. Chin w Bloomberg Economics. 

"Działania władz mogą odzwierciedlać poważne obawy dotyczące potencjalnego wzrostu bezrobocia w Chinach, pogorszenia kondycji finansowej przedsiębiorstw, a ostatecznie zakłócenia stabilności społecznej, bo wirus wpływa na ograniczenie w działalności m.in. wielu firm" - dodaje. 

W Chinach oczekuje się przyspieszenia w zatwierdzaniu projektów inwestycji publicznych, kolejnych obniżek stóp procentowych przez chiński bank centralny i zwiększenia deficytu fiskalnego.

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 19 USD do 5.764,00 USD za tonę.(PAP Biznes)

Komentarze