Reklama

Górnictwo

Miedź na LME zyskuje po deklaracjach prezydenta Chin w sprawie juana

Fot. Pixabay / ilustracyjne
Fot. Pixabay / ilustracyjne

Miedź na LME w Londynie zyskuje po deklaracjach prezydenta Chin Xi Jinpinga w sprawie kursu juana. W dostawach 3-miesięcznych miedź drożeje o 0,3 proc. z 6.365,00 USD za tonę, notowanych w czwartek na zamknięciu handlu - informują maklerzy.

Na giełdzie metali Comex w Nowym Jorku miedź zyskuje 0,6 proc. do 2,8835 USD za funt. 

Prezydent Chin Xi Jinping obiecał w piątek podczas forum Pasa i Szlaku w Pekinie, że Chiny nie zdewaluują swojej waluty w sposób, który zaszkodziłby innym narodom. 

"Chiny utrzymają stabilnego juana, na rozsądnym poziomie równowagi" - powiedział Xi.

Chociaż nie jest to nowa obietnica, jednak pojawia się ona w czasie, gdy prowadzone są rozmowy handlowe pomiędzy USA a Chinami, które również obejmują kwestie walutowe - przypominają analitycy. 

Xi zapowiedział też w piątek w Pekinie, że Chiny zwiększą import towarów i usług, podkreślając wagę współpracy międzynarodowej.

Analitycy Fitch Solutions wskazują, że podczas gdy rajd na rynkach metali trwający od początku 2019 r. wytracił nieco tempo, to ceny pozostaną na podwyższonych poziomach i jeszcze wzrosną w II połowie roku dzięki mocnemu popytowi w Chinach. 

Dodają, że ceny metali mają jednak w najbliższych tygodniach ograniczone pole do większych zwyżek, dopóki nie zostanie podpisane ostateczne porozumienie handlowe pomiędzy USA w Chinami.

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME straciła 1,3 procent do 6.365,00 USD za tonę. (PAP Biznes) 

Komentarze