Reklama

Górnictwo

Miedź na LME zyskuje

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Miedź na LME zyskuje, ale ryzykiem dla rynków są możliwe szoki na giełdach ropy, czy też pogorszenie relacji handlowych pomiędzy USA a Chinami. Metal zwyżkuje na LME w transakcjach 3-miesięcznych o 0,3 proc. wobec notowanych w poniedziałek na zamknięciu sesji 5.778,00 USD za tonę - podają maklerzy.

Na Comex w N.Jorku miedź drożeje o 0,3 proc. do 2,6200 USD za funt.

Sytuacja na rynkach paliw na razie się uspokoiła, ale w każdej chwili może znów dojść do szoków na giełdach, co negatywnie mogłoby wpłynąć na nastroje inwestorów i perspektywy popytu w globalnej gospodarce. 

Z kolei w ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie trwały rozmowy amerykańskich i chińskich urzędników niższego szczebla przed zaplanowaną na początek października kolejną rundą negocjacji amerykańsko-chińskich - już trzynastą. Do Waszyngtonu w przyszłym miesiącu ma przybyć delegacja negocjatorów na czele z wicepremierem Chin Liu He - "na nowe rozmowy". 

Jeśli i tu doszłoby do pogorszenia relacji wówczas globalna gospodarka mogłaby mocno to odczuć w nadchodzących tygodniach - oceniają analitycy. 

"Ryzyko, w tym szok naftowy lub pogorszenie sporu handlowego, grozi dłuższym globalnym spowolnieniem i prawdopodobnie będzie +wisieć+ nad rynkami w IV kwartale" - piszą w nocie analitycy Morgan Stanley, w tym Susan Bates. 

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME staniała o 20 USD do 5.778 USD za tonę. W ubiegłym tygodniu metal staniał w Londynie o 3 proc. (PAP Biznes)

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama