Górnictwo

Miedź na LME zyskuje

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Miedź na LME zyskuje, ale ryzykiem dla rynków są możliwe szoki na giełdach ropy, czy też pogorszenie relacji handlowych pomiędzy USA a Chinami. Metal zwyżkuje na LME w transakcjach 3-miesięcznych o 0,3 proc. wobec notowanych w poniedziałek na zamknięciu sesji 5.778,00 USD za tonę - podają maklerzy.

Na Comex w N.Jorku miedź drożeje o 0,3 proc. do 2,6200 USD za funt.

Sytuacja na rynkach paliw na razie się uspokoiła, ale w każdej chwili może znów dojść do szoków na giełdach, co negatywnie mogłoby wpłynąć na nastroje inwestorów i perspektywy popytu w globalnej gospodarce. 

Z kolei w ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie trwały rozmowy amerykańskich i chińskich urzędników niższego szczebla przed zaplanowaną na początek października kolejną rundą negocjacji amerykańsko-chińskich - już trzynastą. Do Waszyngtonu w przyszłym miesiącu ma przybyć delegacja negocjatorów na czele z wicepremierem Chin Liu He - "na nowe rozmowy". 

Jeśli i tu doszłoby do pogorszenia relacji wówczas globalna gospodarka mogłaby mocno to odczuć w nadchodzących tygodniach - oceniają analitycy. 

"Ryzyko, w tym szok naftowy lub pogorszenie sporu handlowego, grozi dłuższym globalnym spowolnieniem i prawdopodobnie będzie +wisieć+ nad rynkami w IV kwartale" - piszą w nocie analitycy Morgan Stanley, w tym Susan Bates. 

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME staniała o 20 USD do 5.778 USD za tonę. W ubiegłym tygodniu metal staniał w Londynie o 3 proc. (PAP Biznes)

Źródło:
PAP

Komentarze