Reklama

Górnictwo

Miedź na LME w Londynie zmierza do 10 000 dolarów za tonę

Fot. Energetyka24 / ilustracyjne
Fot. Energetyka24 / ilustracyjne

Na giełdzie metali LME w Londynie miedź zmierza do 10.000 USD za tonę, bo odbijanie się wzrostu gospodarczego i zobowiązania klimatyczne przyjmowane przez rządy na świecie pobudzają popyt. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej o 1,2 proc. - po 9.997 USD za tonę, najwyżej od 2011 r. - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź drożeje o 0,93 proc. do 4,5395 USD za funt. 

Miedź w tym miesiącu należy do liderów wzrostów cen wśród metali bazowych, ale też inne metale - od aluminium po rudę żelaza - zwyżkowały do najwyższych poziomów od lat. 

Zwyżkom notowań sprzyjają wprowadzane w gospodarkach bodźce stymulujące ożywienie, niskie stopy procentowe - bliskie zera - i oznaki, że gospodarki wychodzą stopniowo z pandemii Covid-19, poza niektórymi krajami.

Reklama
Reklama

Globalne przechodzenie na czystą energię może znacząco zwiększyć zużycie miedzi, wykorzystywanej m.in. w pojazdach elektrycznych i systemach energii słonecznej.

"Miedź nie zatrzyma się na 10.000 USD za tonę, chociaż zwyżki poza ten poziom są jeszcze trudne do oszacowania" - mówi Li Li, analityk Jinrui Futures Co.

"Sygnały płynące z Fed, że nie jest jeszcze gotów do rozważania kwestii mniejszego wsparcia polityką monetarną gospodarki USA, pomagają cenom miedzi i innych metali przemysłowych, podobnie jak optymizm dotyczący popytu zagranicznego" - dodaje Li.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zdrożała o 20 USD do 9.876 USD za tonę. 

Notowania metalu na LME wzrosły ponad 2-krotnie w porównaniu do najniższych poziomów, notowanych w marcu 2020 r. (PAP Biznes)

Reklama

Komentarze

    Reklama