Reklama

Górnictwo

Miedź na LME w Londynie tanieje z powodu obaw o wyższą globalną inflację

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Na giełdzie metali LME w Londynie miedź tanieje w powodu obaw o wyższą globalną inflację. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany niżej o 1,3 proc. - po 8.811,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź traci 0,77 proc. do 4,0090 USD za funt.

Na giełdzie metali w Szanghaju miedź staniała o 1,4 proc. do 65.760 juanów za tonę.

Sentyment inwestorów pogorszył się po gwałtownym wzroście inflacji w Chinach, co może spowodować, że władze zaostrzą kontrolę cen towarów.

W ub. tygodniu podano, że wskaźnik cen produkcji w Chinach wzrósł w marcu najmocniej od ponad 2 lat. Ceny producenta PPI wzrosły w marcu rdr o 4,4 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 1,7 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu PPI rdr o 3,6 proc.

Również w USA możliwe są działania, aby schłodzić wzrost cen, co powoduje umocnienie kursu USD, a tym samym droższe dla inwestorów są surowce wyceniane w amerykańskiej walucie.

Reklama
Reklama

Miedź walczy o odzyskanie formy po tym, jak w lutym osiągnęła najwyższe notowania od ponad 9 lat. Na rynkach rosną obawy o globalną inflację i oczekiwania, że Chiny - główny odbiorca metali nieszlachetnych na świecie, mogą w przyszłości zaostrzyć warunki kredytowania w szybszym tempie niż się spodziewano.

Ceny miedzi mogą jeszcze spaść w tym roku, bo na rynku tego metalu nie ma dużego deficytu - uważają eksperci Beijing Antaike Information Development Co.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME staniała o 82 USD do 8.926 USD za tonę.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama