Reklama

Górnictwo

Miedź na LME w Londynie nieznacznie traci

Fot. Energetyka24 / ilustracyjne
Fot. Energetyka24 / ilustracyjne

Na giełdzie metali LME w Londynie miedź nieznacznie traci. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany niżej wobec 8.786,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź tanieje o 0,84 proc. do 3,9625 USD za funt.

Inwestorów niepokoją duże wzrosty zapasów miedzi - na LME zapasy metalu zwiększyły się w marcu aż o 90 proc.

"Zakończony marzec charakteryzował się malejącym apetytem inwestorów na ryzyka na rynkach akcji, finansowych i towarowych" - pisze w rynkowej nocie Alastair Munro, analityk Marex Spectron.

Reklama
Reklama

Munro podkreśla, że pogarszający się obraz sytuacji w skali makro, wraz z gromadzeniem coraz wyższych zapasów miedzi przyczynił się do słabych wyników miedzi w marcu. 

Tymczasem prezydent USA Joe Biden przedstawił w środę główne założenia planu - o wartości 2,25 bln USD - to m.in. naprawa 10 tys. mostów i ponad 30 tys. kilometrów dróg, tworzenie miejsc pracy i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

Plan zakłada podwyżkę stawki podatku od firm z 21 do 28 procent - to ma pokryć koszt nowych inwestycji w ciągu 15 lat. 

"Z punktu widzenia popytu, skala i harmonogram wpływu tego planu na rynek pozostają w zawieszeniu, biorąc pod uwagę spory polityczne w USA, które niewątpliwie będą miały miejsce" - ocenia Colin Hamilton, dyrektor zarządzający ds. badań rynków towarowych w BMO Capital Markets. 

"Jednak plan ten da nastrojom na rynkach metali, w tym miedzi, pewien impuls w związku m.in. z transformacją energetyczną" - dodaje. 

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 12 USD do 8.786,00 USD za tonę. (PAP Biznes)

Reklama

Komentarze

    Reklama