Reklama

Górnictwo

Miedź na LME w Londynie lekko tanieje

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie lekko tanieje, ale metal jest wyceniany blisko najwyższego poziomu od miesiąca, bo pandemia koronawirusa powoduje zakłócenia w pracach kopalni. Miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniana niżej o 0,2 proc. - po 5.155,00 USD za tonę - podają maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź tanieje o 0,15 proc. do 2,3260 USD za funt. 

Pandemia koronawirusa powoduje zakłócenia w produkcji miedzi w niektórych z największych kopalni na świecie - są one zmuszone do wstrzymywania dostaw metalu. 

Działalność wstrzymała m.in. kopalnia miedzi w Antamina, szósta największa kopalnia na świecie. Teraz ma tam zostać przeprowadzona dezynfekcja i czyszczenie przed ponownym restartem kopalni w ciągu następnych 2 tygodni.

Z kolei w kopalni Cerro Verde, 5. największej na świecie kopalni miedzi, znacząco ograniczono produkcję miedzi, zgodnie z zaleceniami władz w ramach wprowadzonego stanu wyjątkowego w Peru.

"Inwestorzy zaczynają teraz skupiać uwagę nie na słabszym popycie na metale, ale na problemach z przyszłą podażą, ponieważ pandemia koronawirusa zmusza coraz więcej kopalni do spowolnienia lub wstrzymania produkcji" - mówi Den Davis, analityk Liberum Capital Markets. 

"Nie wiadomo jak duża jest utrata w podaży miedzi i jak to się zrównoważy z popytem na ten metal" - dodaje. 

Na zakończenie wtorkowej sesji cena miedzi na LME wzrosła o 144 USD, czyli 2,9 proc., do 5.163,00 USD za tonę, najwyżej od 16 marca. W trakcie handlu metal drożał nawet o 3,6 proc. do 5.200 USD/t.(PAP Biznes)

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama