Reklama

Górnictwo

Miedź na LME rośnie i jest bliska przekroczenia granicy 6 tys. USD/t

Fot. Energetyka24 / ilustracyjne
Fot. Energetyka24 / ilustracyjne

Ceny miedzi na giełdzie metali LME rosną - Rio Tinto ogłosiła, że modernizacja kopalni miedzi w Mongolii może pochłonąć dużo więcej środków oraz czasu niż wcześniej oczekiwano.

Podczas poprzedniej sesji cena miedzi na LME wzrosła o 48 USD do 5.983 USD/t.

Rio Tinto Group (drugi największy koncern wydobywczy na świecie) ogłosił, że modernizacja kopalni Ouy Tolgoi w Mongolii może kosztować o 1,9 mld USD więcej niż wcześniej przewidywano, a produkcja może zostać opóźniona o 30 miesięcy. 

Firma poddała we wtorek, że koszty mogą wzrosnąć do 6,5-7,2 mld USD z 5,3 mld USD przewidywanych wcześniej. Wznowienie produkcji jest przewidywane między majem 2022 r. a czerwcem 2023 r.

Według dyrektora ds. wzrostu i innowacji w Ouy Tolgoi Stephena McIntosha "warunki są większym wyzwaniem niż się wcześniej spodziewano, dlatego musimy zrewidować nasze plany i rozważyć różne opcje". 

Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin powiedział w poniedziałek, że może się wybrać wraz z przedstawicielem handlowym USA Robertem Lighthizerem w podróż do Pekinu, jeśli konsultacje telefoniczne w tym tygodniu będą produktywne. 

„Spodziewamy się, że w tym tygodniu odbędzie się kolejna rozmowa, do tej pory robimy znaczne postępy. Myślę, że jest duża szansa, że pojedziemy do Chin w najbliższym czasie” - powiedział Mnuchin w poniedziałek na briefingu dla reporterów w Białym Domu. 

W poniedziałek podano, że PKB Chin wzrósł w II kw. 2019 r. o 6,2 proc. rdr. To najniższe wskazanie od 27 lat. Odczyt był zgodny z oczekiwaniami analityków, po wzroście w I kw. o 6,4 proc. 

"Musimy zobaczyć więcej pieniędzy wpompowanych w system, by wpłynąć na cykl gospodarczy i popyt na surowce" - powiedział analityk Citigroup Tracy Liao.

Bank of America prognozuje, że ceny miedzi mogą sięgnąć na koniec roku 6.397 USD za tonę, a Citigroup przewiduje, że tona miedzi może kosztować pod koniec roku 6.355 USD. 

Zapasy miedzi na LME rosną o 7.100 ton do 292.925 ton. (PAP Biznes)

Reklama

Komentarze

    Reklama