Reklama

Górnictwo

Miedź na giełdzie metali w Londynie na stabilnym poziomie

Fot. Paul J / Flickr
Fot. Paul J / Flickr

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie jest wyceniana na stabilnym poziomie, po 5. sesjach zwyżek cen metalu. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych kosztuje 6.196,00 USD za tonę. Na rynkach inwestorzy czekają na podpisanie I fazy umowy handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami - podają maklerzy.

Na Comex w N.Jorku miedź drożeje o 0,34 proc. do 2,8230 USD za funt. 

W tym tygodniu - w środę - nastąpi podpisanie umowy handlowej USA-Chiny, przedstawione zostaną również jej szczegóły. Poinformował o tym w piątek doradca Białego Domu ds. gospodarczych Larry Kudlow.

Główny negocjator handlowy Chin wicepremier Liu He będzie w Waszyngtonie od 13 do 15 stycznia. 

Wstępna umowa zakłada m.in. rezygnację z wprowadzenia zapowiedzianych przez Waszyngton ceł, zmniejszenie niektórych innych taryf oraz zwiększenie importu amerykańskich produktów rolnych, energii i towarów przemysłowych oraz usług do Chin o co najmniej 200 mld dolarów w ciągu następnych dwóch lat, przy jednoczesnym rozwiązaniu niektórych sporów dotyczących własności intelektualnej.

Tymczasem na rynku miedzi spodziewany jest w tym roku skok cen metalu z powodu spadku wydatków kapitałowych na uruchamianie nowych produkcji miedzi i spadających zapasów tego metalu w sytuacji, gdy wygasa napięcie w handlu pomiędzy USA a Chinami - na taki scenariusz wskazują eksperci banków Citigroup Inc. i Goldman Sachs Group Inc. i szacują, że miedź w 2020 r. będzie kosztować 7.000 USD za tonę. 

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 18 USD i kosztowała na zamknięciu handlu 6.198,00 USD za tonę. (PAP Biznes)

Reklama

Komentarze

    Reklama