Reklama

Górnictwo

Koniec węgla w Polsce. Zawarto kluczowe porozumienie

Fot. Flickr/Kancelaria Premiera
Fot. Flickr/Kancelaria Premiera

Polska, Wietnam, Chile i inne kraje zobowiążą się w czwartek do wycofania się z produkcji energii elektrycznej z węgla i zaprzestania budowy nowych elektrowni, w ramach porozumienia, które brytyjscy gospodarze szczytu COP26 powiedzieli, że zobowiąże 190 narodów i organizacji do rezygnacji z tego paliwa.

Węgiel jest najbardziej zanieczyszczającym paliwem kopalnym, a emisje gazów cieplarnianych pochodzące z jego spalania w największym stopniu przyczyniają się do zmian klimatycznych. Odstawienie węgla na świecie jest postrzegane jako niezbędne do osiągnięcia globalnie uzgodnionych celów klimatycznych.

Sygnatariusze porozumienia COP26 zobowiążą się w czwartek do rezygnacji z inwestycji w nowe elektrownie węglowe w kraju i za granicą oraz wycofania się z produkcji energii elektrycznej z węgla w latach 30. w bogatszych krajach i 40. w biedniejszych, jak powiedział rząd brytyjski.

"Koniec węgla jest w zasięgu wzroku. Świat zmierza we właściwym kierunku, jest gotowy, by przypieczętować los węgla i przyjąć korzyści środowiskowe i gospodarcze płynące z budowy przyszłości opartej na czystej energii" - powiedział sekretarz ds. biznesu i energii Kwasi Kwarteng. 

Niezależnie od tego, Powering Past Coal Alliance - międzynarodowa kampania mająca na celu wycofanie paliwa z węgla - ogłosiła, że zyskała 28 nowych członków, w tym Ukrainę, która zobowiązała się do rezygnacji z tego paliwa do 2035 roku. W zeszłym roku węgiel wytwarzał około jednej trzeciej energii na Ukrainie.

Czynniki takie jak obawy związane z ociepleniem planety oraz pogarszający się profil ekonomiczny produkcji energii z węgla ograniczyły jej udział w bogatych krajach zachodnich, takich jak Wielka Brytania, Niemcy i Irlandia w ciągu ostatnich kilku dekad. 

Jednak w 2019 r. węgiel nadal wytwarzał około 37% energii elektrycznej na świecie, a tanie i obfite dostawy lokalne oznaczają, że paliwo to dominuje w produkcji energii w takich krajach jak RPA, Polska i Indie. Kraje te będą wymagały ogromnych inwestycji, aby przestawić swój przemysł i sektory energetyczne na czystsze źródła.

Globalna lista nowych projektów energetycznych z wykorzystaniem węgla skurczyła się w ostatnich latach, choć Chiny, Indie, Wietnam i Indonezja należą do krajów, które planują budowę nowych elektrowni węglowych. 

Wielka Brytania nie potwierdziła, czy kraje te wezmą udział w zobowiązaniu COP26 dotyczącym stopniowego wycofywania węgla, ani czy czwartkowe zobowiązanie Wietnamu wpłynie na szereg projektów węglowych, które są już w fazie przedbudowlanej.

We wrześniu Chiny zapowiedziały, że przestaną finansować zagraniczne elektrownie węglowe, choć zobowiązanie to nie obejmowało projektów krajowych.

Oczekuje się, że w czwartek na COP26 zostanie ogłoszony szereg deklaracji finansowych, które będą towarzyszyć zobowiązaniom węglowym - zarówno poprzez nowe inwestycje w czystą energię, jak i fundusze wspierające pracowników i regiony, których byt zależy od sektora węglowego.

Kraje takie jak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone ogłosiły we wtorek na konferencji COP26 partnerstwo z Republiką Południowej Afryki na kwotę 8,5 miliarda dolarów, aby pomóc temu krajowi w szybszym wycofaniu się z węgla.

Reklama
Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. widz

    Prawie nikt w EU juz nie ma wegla,a elektrowni jest mnostwo wiec cena poszla juz o 100% a pojdzie pewnie o 500% przez najblizsze kilka lat wiec w PL trzeba zakazac bo sie jeszcze polacy wzbogaca,jak to tak

  2. Pszemeg

    Brak twardego podpisu Chin i Indii oraz szeregu gospodarek wschodzących uwypukla podstawowy problem tych zobowiązań, my ponosimy koszty a nasi oponenci nie. Stawia to ich gospodarki w uprzywilejowanej pozycji. Przekonajmy ich za pomocą rozumnej gospodarki i instrumentów finansowych do szczytnego celu ochrony środowiska i planety bo inaczej wygląda to na ładną fasadę. W przypadku zmian klimatu nie ma pół środków.

    1. Gemeszp

      Emisja dwutleneku węgla nie ma żadnego negatywnego wpływu na klimat. Przekonajmy Polaków, żeby olali globalistycznych bandytów i ich krajowych sługusów, inaczej pójdziemy wszyscy jak stado baranów do rzeźni.

    2. Mmmm

      Tak a po czym tak twierdzisz że nie badania wykonałeś?

    3. Darget

      Bardzo dobra sugestia.Nic dodać nic ująć.

  3. leming

    Moim zdaniem,jest to bardzo zła decyzja dla Polski.Wystarczyło by zobowiązać się że węgiel wydobywany w Polsce nie będzie eksportowany,że będzie służył tylko polskiej energetyce. Bo czytamy,że w Azji buduje się blisko 200 elektrowni węglowych,ponad 60 w samych Chinach.

  4. RaK

    Z tego wniosek, że źródła władzy w Polsce są poza Polską

  5. LiOn

    To czym będziemy "palić"? Panele, czy wiatraki? Bo na Atom sąsiad nie pozwoli.