Reklama

Górnictwo

KGHM podpisał z BGK umowę na uruchomienie kredytu do 450 mln dol.

Fot. www.kghm.com
Fot. www.kghm.com

KGHM podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na uruchomienie kredytu do 450 mln dol. - poinformował w czwartek KGHM Jak dodano, kredyt przeznaczony jest na finansowanie ogólnych celów korporacyjnych.

Jak czytamy w komunikacie spółki, umowa niezabezpieczonego kredytu udzielonego przez BGK została podpisana na 7 lat, w formie odnawialnej linii kredytowej w kwocie 450 mln dol. na 5 lat. Po 5 latach odnawialna linia kredytowa zostanie przekształcona w kredyt nieodnawialny, który zostanie spłacony w czterech równych półrocznych ratach. 

"Umowa utrwala współpracę pomiędzy naszymi instytucjami i pozwala realizować ambitne założenia strategiczne spółki" – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes KGHM Marcin Chludziński. 

Jak przekazano, kredyt będzie wykorzystany na ogólne cele korporacyjne, co oznacza, że może być przeznaczony na działalność bieżącą i inwestycje. 

Wiceprezes ds. finansowych spółki Katarzyna Kreczmańska–Gigol tłumaczy w komunikacie, że głównymi celami realizowanej strategii finansowej KGHM jest dywersyfikacja źródeł i wydłużanie terminów finansowania. "Podpisana umowa wpisuje się w te działania, a warunki w niej uzyskane ze spokojem pozwolą na realizację dalszych kroków zmierzających do optymalizacji struktury finansowania" - dodała. 

"Jako polski bank rozwoju wspieramy przedsiębiorstwa, które mają wpływ na rozwój polskiej gospodarki. Jest nam bliski dynamiczny rozwój KGHM a nowa strategia spółki jest jego ucieleśnieniem. Jesteśmy pewni, że realizacja tej strategii przyczyni się nie tylko do poprawy sytuacji KGHM, ale również do poprawy sytuacji ekonomicznej Polski i Polaków" - powiedział, cytowany w komunikacie, członek zarządu BGK Wojciech Hann.

KGHM Polska Miedź jest jednym z wiodących koncernów wydobywających rudę miedzi i metali nieżelaznych i produkujących miedź. Eksploatuje największe w Europie złoże rudy miedzi, posiada także uprawnienia do eksploatacji złóż na terenie USA, Kanady i Chile. Grupa produkuje również m.in. złoto, ołów, kwas siarkowy i sól kamienną. KGHM jest jednym z czołowych polskich eksporterów.

Spółka poinformowała w czwartek, że produkcja miedzi płatnej w styczniu 2019 roku wyniosła 58,7 tys. ton, o 21 procent więcej niż w analogicznym okresie w 2018 roku, a wyniki sprzedaży miedzi KGHM poprawił o 12 procent.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju. Bank wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. (PAP)

  • KGHM
Reklama

Komentarze

    Reklama