Reklama

Górnictwo

KGHM odebrało kolejny transport sprzętu dla szpitali

Fot.: KGHM
Fot.: KGHM

Dziś o godzinie 13.40 wylądował na warszawskim lotnisku Okęcie kolejny samolot ze sprzętem medycznym zakupionym na zlecenie spółki KGHM Polska Miedź S.A. To już trzeci transport z pomocą dla placówek służby zdrowia w Polsce finansowany lubińską spółkę.

KGHM  dokonało łącznie zakupu sprzętu medycznego o wartości przekraczającej 15 mln dolarów. Służyć ma ona walce ze zwalczaniem skutków epidemii wywołanej przez wirusa SARS CoV-2.

Kolejne samoloty będą lądować  w Warszawie jeszcze w tym tygodniu, 3 i 4 kwietnia. Tak sprawne i szybkie zorganizowanie tej gigantycznej operacji logistycznej możliwe było dzięki osobistemu zaangażowaniu się w akcję Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który rozmawiał na ten temat z prezydentem ChRL.

W samolocie, który dziś dotarł do Polski znalazł się sprzęt medyczny wyprodukowany przez trzy chińskie fabryki. Wyładowano m.in. kilkadziesiąt respiratorów medycznych, a także kombinezony medyczne i maseczki ochronne.

- Ten transport pokazuje, że na spółki Skarbu Państwa zawsze można liczyć, nawet w tak trudnej sytuacji – powiedział minister Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, który był obecny podczas rozładunku sprzętu na warszawskim lotnisku – KGHM to nasz narodowy „czempion”, to spółka, która dzięki swoim doskonałym kontaktom biznesowym może realizować tak potężne operacje, co dziś jest szczególnie ważne.

Minister Małecki dodał, że spółki Skarbu Państwa oprócz pomocy materiałowej przekazały już ponad 80 mln złotych darowizn na rzecz walki z epidemią koronawirusa.

- To już trzeci samolot, który na nasze zlecenie dotarł do kraju – powiedział Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński – Wartość sprzętu zakupionego przez nas to ponad 20 mln złotych. Dziś przyleciały do Polski niezwykle potrzebne lekarzom respiratory medyczne.

Prezes Chludziński podkreślił, że nie jest to ostatni transport finansowany przez lubiński koncern. – Kolejne dostawy obejmą około 500 m3 towarów – dodał Marcin Chludziński – żeby przewieźć tyle sprzętu potrzeba byłoby aż dwóch największych wojskowych samolotów transportowych czyli samolotów An-124 Rusłan. Udaje nam się zorganizować te operacje, które są niezwykle trudne, dzięki świetnym kontaktom biznesowym w Chinach.

- Chciałbym podkreślić, że KGHM Polska Miedź S.A. cały czas pracuje na pełnych obrotach. Oczywiście nasi pracownicy zachowują wszelkie wymagane zasady bezpieczeństwa, ale nasza działalność produkcyjna w ostatnich dniach nie ucierpiała – zakończył Marcin Chludziński.

Sprzęt, który dotarł do Polski w wyniku zakupów KGHM Polska Miedź S.A. został bezpłatnie przekazany Agencji Rezerw Materiałowych. – Z naszych informacji wynika, że już trafił do potrzebujących placówek służby zdrowia i innych służb publicznych – dodał Marcin Chludziński.

jw/KGHM

  • KGHM
Reklama

Komentarze

    Reklama