Reklama

Górnictwo

Informacje o szczepionce Pfizera podbijają notowania miedzi 

Fot. Jernej Furman / Flickr
Fot. Jernej Furman / Flickr

Notowania miedzi na giełdzie LME w Londynie rosną w reakcji na informacje o szczepionce na Covid-19. Metal w kontraktach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej o 0,5 proc. - po 6.951,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź traci jednak 0,84 proc. do 3,1295 USD za funt.

W poniedziałek amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że badana przez niego szczepionka przeciwko Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Szczepionka powstaje we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE. 

Według firmy nie stwierdzono nic, co rodziłoby obawy o bezpieczeństwo użycia szczepionki i w tym miesiącu koncern wystąpi o zezwolenie na jej awaryjne dopuszczenie do użytku w USA. 

Koncern zawarł już z rządem USA wartą 1,95 mld dolarów umowę na 100 mln dawek szczepionki, której dostawy mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. 

Pfizer ogłosił, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek.

Czołowy amerykański ekspert ds. chorób zakaźnych Anthony Fauci powiedział, że opracowywana szczepionka będzie miała "duży wpływ" na walkę z Covid-19.

"Wielka wiadomość na temat szczepionki podniosła poziom notowań metali nieszlachetnych. Do tego słaby dolar również wsparł ceny na giełdach metali" - piszą w nocie analitycy Citic Futures Co.

Tymczasem pracownicy kopalni miedzi Candelaria odrzucili najnowszą ofertę płacową złożoną przez właściciela kopalni - firmę Lundin Mining Corp. To podwyższa ryzyko zakłóceń w dostawach miedzi na globalne rynki metali. 

Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME spadła o 30 USD do 6.916,00 USD za tonę. (PAP Biznes)

Komentarze