• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Chińska gospodarka przejawia oznaki ożywienia - ceny miedzi rosną

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Notowania miedzi na giełdzie LME w Londynie rosną w reakcji na dane makro wskazujące na ożywienie w chińskiej gospodarce i rosnące nadzieje na przyjęcie w USA pakietu stymulującego gospodarkę.

Metal w kontraktach 3-miesięcznych jest wyceniany nieco wyżej wobec 6.740,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy. 

Na Comex w Nowym Jorku miedź zyskuje 0,13 proc. do 3,0715 USD za funt. Inwestorzy z optymizmem przyjęli dane makro z Chin. Produkt Krajowy Brutto Cin wzrósł w III kw. 2020 r. o 4,9 proc. rdr, po wzroście w II kw. o 3,2 proc. 

Produkcja przemysłowa w Chinach w IX wzrosła z kolei o 6,9 proc., a oczekiwano +5,8 proc. Sprzedaż detaliczna wzrosła zaś we wrześniu o 3,3 proc. rdr, dwa razy mocniej niż w prognozach analityków. 

Tymczasem w USA w dalszym ciągu otwartą pozostaje sprawa przyjęcia pakietu bodźców dla gospodarki, który pobudziłby popyt m.in. na paliwa. 

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wyznaczyła wtorek jako ostateczny termin - jeśli Biały Dom chce jeszcze przed wyborami osiągnąć postępy w sprawie umowy o fiskalnym stymulowaniu gospodarki. 

Gracze z rynków metali śledzą tymczasem doniesienia z Chile - dochodzi tam do zakłóceń w dostawach miedzi z kopalń Escondida i Candelaria z powodu protestów pracowników. Czekają oni na przedstawienie przez pracodawców nowych ofert płacowych. 

Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME spadła o 9 USD do 6.740,00 USD za tonę. (PAP Biznes)

Źródło:
PAP

Komentarze