• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Ceny miedzi w górę, w Chile szykuje się najdłuższy strajk od lat

Fot. Pixabay / ilustracyjne

Miedź na giełdach metali w Londynie drożeje w reakcji na informacje, że w jednej z chilijskich kopalni miedzi szykuje się najdłuższy strajk od wielu lat. Miedź na LME w Londynie w transakcjach 3-miesięcznych drożeje o 0,4 proc. do 5.997,50 USD za tonę - podają maklerzy.

Miedź na Comex w Nowym Jorku tanieje o 0,02 proc. do 2,7115 USD za funt.

Od siedmiu dni trwa strajk w chilijskiej kopalni miedzi Chuquicamata, należącej do koncernu Codelco. 3.200 pracowników kopalni odrzuciło ofertę płacową przedstawioną przez Codelco. 

W sobotę protestujący robotnicy z Chuquicamata mają głosować w sprawie przyjęcia lub odrzucenia kolejnej propozycji płacowej ze strony Codelco. 

"Oferta przedstawiona przez Codelco jest +nieodpowiedzialna+" - napisały w komunikacie związki zawodowe kopalni. "Proponuje się nam warunki, które są gorsze od tych zawartych w poprzedniej ofercie, która zmusiła nas do tego strajku" - czytamy w komunikacie.

Tymczasem Codelco twierdzi co innego. "Oferta Codelco jest poważna, odpowiedzialna i realistyczna" - pisze Codelco. "Kierownictwo pracowało nad osiągnięciem porozumienia, które przyniesie korzyści zarówno pracownikom kopalni, jak i poprawi konkurencyjność Chuquicamata" - wskazuje Codelco w komunikacie.

Trzecia co do wielkości kopalnia miedzi w Chile Chuquicamata działała w pierwszych dniach strajku na 50-60 proc. 

W 2018 r. Chuquicamata wyprodukowała 321 tys. ton miedzi. 

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 55 dolarów do 5.973,00 USD/t. (PAP Biznes)

Komentarze