Reklama

Górnictwo

Ceny miedzi na LME w Londynie rosną po odbiciu na giełdach akcji

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Na giełdzie metali LME w Londynie miedź drożeje w reakcji na odbicie na globalnych giełdach akcji i osłabienie dolara USA. Metal w dostawach 3-miesięcznych rośnie o 0,2 proc. do 9.093,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zwyżkuje o 1,60 proc. do 4,1580 USD za funt.

Inwestorzy są w pozytywnych nastrojach po tym, jak w USA Izba Reprezentantów zatwierdziła w sobotę pakiet pomocowy w wysokości 1,9 bln USD.

Zgodnie z planami prezydenta Joe Bidena ma on być rozdysponowany wśród Amerykanów najbardziej dotkniętych skutkami epidemii.

Projekt ustawy zakłada finansowanie z budżetu państwa kampanii szczepień, a także lekarstw i usług medycznych związanych z epidemią.

Projekt ten przewiduje również dalszą pomoc dla gospodarstw domowych, zapomogi w wysokości 1.400 USD dla najmniej zarabiających i dodatkowe zasiłki dla bezrobotnych w wysokości 400 USD., które będą wypłacane przez władze federalne do 29 sierpnia, a także system subwencji dla osób doświadczających problemów z opłatą czynszu czy podatku od nieruchomości.

Reklama
Reklama

Pakiet zakłada też wsparcie finansowe dla samozatrudnionych i małych firm.

Tymczasem dobre wskaźniki napływają z Chin - indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym, wyniósł w lutym 50,9 pkt. wobec 51,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniach Caixin Media i Markit Economics.

Analitycy spodziewali się w lutym 51,4 pkt.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME straciła aż 336 USD, czyli 3,6 proc., i kosztowała 9.077,00 USD/t.

Rekord to 10.190 USD za tonę miedzi - z lutego 2011 r. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama