• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Ceny miedzi na LME w Londynie niższe, ale nadal są powyżej 10.000 USD/t

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Na giełdzie metali LME w Londynie miedź mocniej tanieje, ale notowania metalu pozostają powyżej 10.000 USD za tonę. Miedź w dostawach 3-miesięcznych traci 0,8 proc. i przyjmuje poziom 10.255 USD za tonę - podają maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zniżkuje o 1,46 proc. do 4,6205 USD za funt.

Mocne zwyżki cen miedzi, od jakich rozpoczął się ten tydzień - w poniedziałek w trakcie sesji miedź na LME osiągnęła rekord: 10.747 USD za tonę - przeszły teraz z "miękką fazę", a analitycy wskazują, że ożywienie cen tego metalu chwilo się zatrzymało.

Zaniepokojenie inwestorów rosnącą inflacją nie zachęca ich do zakupów surowców.

W czwartek podano w USA, że ceny produkcji w kwietniu wzrosły o 0,6 proc. mdm, podczas gdy oczekiwano ich wzrostu o 0,3 proc. To budzi obawy, że Fed może być zmuszony do ograniczenia działań stymulujących wzrost gospodarczy w USA.

Jednak argumenty dotyczące notowań miedzi w średnim okresie pozostają solidne, biorąc pod uwagę ożywienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych i Europie, wykorzystanie metalu w technologiach związanych z "zieloną" energią oraz fakt, że na razie amerykańska Rezerwa Federalna nie zamierza odchodzić od swoich programów wspierania gospodarki.

Reklama
Reklama

Analitycy Citigroup Inc. szacują, że cena miedzi wzrośnie do 12.000 USD za tonę w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Eksperci Bank of America Corp. oceniają zaś, że w nadchodzących latach ceny miedzi mogą wzrosnąć do 20.000 USD za tonę.

Na zakończenie poprzedniej sesji na LME miedź zniżkowała o 104 USD do 10.342 USD.

Źródło:
PAP

Komentarze