Reklama

Górnictwo

Ceny miedzi na LME spadają

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ceny miedzi na giełdzie metali LME spadają - słabsze od oczekiwań dane, napływające z największych światowych gospodarek przeważyły nad wznowieniem rozmów handlowych przez USA i Chiny. Miedź na transakcjach 3-miesięcznych na LME w Londynie traci 0,3 proc. do 5,938 USD za tonę.

Poniedziałkowe raporty nt. aktywności przemysłowej w gospodarkach Azji i Europy sugerowały pogorszenie perspektyw gospodarczych.

PMI w przemyśle Chin wyniósł w czerwcu 49,4 pkt. vs 50,2 pkt. w maju - podano w wyliczeniach Caixin Media i Markit Economics. Oczekiwano 50,1 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w czerwcu 47,6 pkt. wobec 47,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe dane. We Francji czerwcowy PMI w przemyśle wyniósł 47,6 pkt. wobec 47,7 pkt. w maju, a w Niemczech w VI 45,0 pkt. vs 44,3 pkt.

Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA w czerwcu spadł do 51,7 pkt., z 52,1 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Indeks ISM w przemyśle jest najniżej od października 2016 r.

Ceny miedzi początkowo wzrosły w poniedziałek po spotkaniu prezydentów USA i Chin, na którym uzgodniono wznowienie rozmów handlowych - prezydent Donald Trump zapewniał w poniedziałek, że negocjacje są już w toku - jak podkreślają analitycy, istnieje obawa, że "zawieszenie broni" może nie potrwać długo.

"Widzieliśmy już to wcześniej. (...) Rynki stają się odporne na tego typu wydarzenia" - powiedział Ed Meir, analityk w INTL FCStone.

Meir dodał, że wpływ słabszej globalnej produkcji na miedź jest „bardziej realistyczny” niż to, co może się zdarzyć w przypadku wojny handlowej.

"Ludzie chcą więcej dowodów, że coś się rzeczywiście wydarzy" - powiedział w kontekście negocjacji USA-Chiny Colin Hamilton, dyrektor w BMO Capital Markets.

Powrót do rokowań gospodarczych i handlowych między obydwoma krajami uzgodnili w sobotę Trump i przywódca Chin Xi Jinpinga podczas szczytu G20 w Osace. Prezydent USA zadeklarował wówczas także, iż USA nie wprowadzą nowych ceł na produkty z Chin. Zapowiedział także zdjęcie Huawei i inne firmy z „czarnej listy” przedsiębiorstw, które nie mogą kupować towarów od firm z USA.

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME spadła o 0,6 proc. do 5.941,00 USD/t.

jw/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama