Reklama

Górnictwo

Cena miedzi na LME w Londynie rośnie po działaniach USA

Fot. Sean MacEntee / Flickr
Fot. Sean MacEntee / Flickr

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie drożeje, podobnie jak inne metale bazowe, wspierana przez globalne bodźce stymulujące gospodarki na świecie. Miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniana wyżej wobec 4.804,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - podają maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź drożeje o 0,60 proc. do 2,1910 USD za funt.

Na świecie są wprowadzane coraz silniejsze bodźce, które mają stymulować gospodarki. 

Przedstawiciele krajów G-20 zgodzili się w czwartek na "wpompowanie" w globalną gospodarkę ponad 5 bilionów USD i zobowiązali się, że "zrobią wszytko co trzeba", aby przezwyciężyć pandemię koronawirusa i jej skutki dla gospodarek.

Z kolei w USA Senat przegłosował wart ok. 2 bln USD, czyli blisko 10 proc. PKB USA, pakiet stymulacyjny mający na celu złagodzenie skutków koronawirusa. To największa pomoc finansowa dla amerykańskiej gospodarki w historii. 

W czwartek Europejski Bank Centralny rozpoczął skupowanie obligacji w ramach programu skupu aktywów o wartości 750 mld euro dla przeciwdziałania negatywnemu wpływowi pandemii koronawirusa na europejską gospodarkę. 

"Nastroje na rynkach poprawiły się po informacjach o pakiecie wartym 2 biliony USD dla gospodarki USA i pozytywnych wiadomościach z G-20" - piszą w nocie analitycy Shanghai Metals Market.

Na globalnych rynkach metali tymczasem rosną zapasy miedzi, bo wprowadzane przez rządy na świecie ograniczenia, które mają zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa, wpływają na spadek popytu. 

W 2020 r. nadpodaż miedzi na światowym rynku może wynieść ponad 800.000 ton. Byłaby to najwyższa nadwyżka miedzi od 2001 r. - oceniają analitycy Capital Economics Ltd.

 

Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME spadła o 51 USD, czyli 1,1 proc., do 4.804,00 USD za tonę. (PAP Biznes)

 

Komentarze