Reklama

Górnictwo

ARP: w styczniu zdrożał węgiel dla energetyki, staniał dla ciepłownictwa

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W styczniu br. ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki wzrosły wobec grudnia ub. roku o blisko 5,4 proc., a wartość indeksu cen węgla dla ciepłownictwa spadła w odniesieniu do poprzedniego miesiąca o 3,5 proc. – podała w piątek monitorująca rynek węgla Agencja Rozwoju Przemysłu.

W styczniu węgiel dla energetyki był o ponad 12,3 proc. droższy niż rok wcześniej, a w odniesieniu do węgla dla ciepłownictwa średni wzrost wartości indeksu rok do roku wyniósł 4,1 proc.

Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorujący sytuację w górnictwie węgla kamiennego, podał w piątek wartości, jakie osiągnęły w styczniu tego roku dwa indeksy obrazujące sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego.

Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła). 

Średniomiesięczna wartość indeksu cen węgla dla energetyki (PSCMI1) wyniosła w styczniu br. 254,77 zł wobec 241,76 zł za tonę w grudniu ub. roku, 250,78 zł za tonę w listopadzie, 243,44 zł za tonę w październiku i 245,38 zł za tonę we wrześniu. W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w styczniu br. było to 11,86 za gigadżul wobec 11,10 zł w grudniu i 11,33 zł za gigadżul w listopadzie.

Indeks cen węgla dla ciepłownictwa (PSCMI2) osiągnął w styczniu br. wartość 300,91 zł za tonę wobec 311,66 zł za tonę w grudniu ub. roku, 297,24 zł za tonę w listopadzie, 304,73 zł za tonę w październiku i 309,50 zł za tonę we wrześniu. W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię w styczniu było to 12,61 zł za gigadżul wobec 12,82 zł w grudniu oraz 12,42 zł za gigadżul w listopadzie. 

Wartość indeksu ciepłowniczego w grudniu i styczniu powróciła do poziomu powyżej 300 zł za tonę, który do listopada utrzymywał się wcześniej przez pięć miesięcy. 

Jak podał w piątek katowicki oddział ARP, pierwszy miesiąc nowego roku przyniósł spadki międzynarodowych cen węgla w europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia). W styczniu br. miesięczna wartość indeksu DES ARA zmalała o 5,9 proc. w porównaniu do grudnia 2018 r. i wyniosła 81,98 USD za tonę. To ponad 15 proc. mniej niż w tym samym czasie przed rokiem. 

Polskie styczniowe indeksy w przeliczeniu na warunki portów ARA wyniosły 79,21 USD za tonę dla węgla przeznaczonego do energetyki oraz 84,21 USD za tonę dla węgla na rynek ciepłowniczy. 

ARP oblicza miesięczne indeksy wspólnie z Towarową Giełdą Energii. Bazują one na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia podatku akcyzowego, kosztów ubezpieczenia oraz kosztów dostawy. 

Analiza indeksów w ostatnich miesiącach wskazuje, że ceny węgla energetycznego są wciąż poniżej rekordowego poziomu z pierwszych miesięcy 2012 r., kiedy indeks obrazujący krajowe ceny węgla dla energetyki wynosił maksymalnie 283,61 zł, a dla ciepłownictwa 357,65 zł.

Polskie Indeksy Rynku Węgla Energetycznego to grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym oraz krajowym rynku ciepła. Wyznaczane są co miesiąc na podstawie danych przetwarzanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu, przy współpracy Towarowej Giełdy Energii. Obie instytucje wraz z Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie są współwłaścicielami metodologii obliczania indeksów.(PAP) 

Reklama

Komentarze

    Reklama