Reklama

Elektroenergetyka

GE wspiera lokalne rynki energii w Europie Środkowo-Wschodniej

Fot. @mjb / Flickr.com
Fot. @mjb / Flickr.com

W dniach od 31 maja do 2 czerwca we Wrocławiu odbyło się spotkanie liderów odpowiedzialnych za produkcję w General Electric z Europy Środkowo-Wschodniej. Konferencja skupiała się wokół kwestii związanych z produkcją i łańcuchem dostaw w czterech głównych krajach regionu: Polsce, Czechach, Węgrzech i Rumunii. To nie przypadek, że Polska została wybrana na gospodarza tego spotkania. Od samego początku działalności GE w tym kraju firma inwestuje w polski łańcuch dostaw, a obecnie w pełni angażuje się w rozpowszechnienie polskiej wiedzy, doświadczeń oraz dostaw z Polski na rynki światowe. 

Dla firm o zasięgu globalnym, takich jak General Electric, skuteczny i elastyczny ekosystem łańcucha dostaw stanowi jeden z filarów składających się na sukces przedsiębiorstwa. GE dokonuje bezpośrednich zakupów od ponad 30 tysięcy dostawców z wielu lokalizacji na całym świecie, a wartość tych transakcji sięga 40 mld USD. W Europie Środkowo-Wschodniej liczba ta zbliża się do poziomu 2 mld USD rocznie i stale rośnie. Przy zwiększonej liczbie projektów realizowanych przez GE w tym regionie oraz w samej Polsce, rośnie także zapotrzebowanie na większą liczbę lokalnych dostawców.

Od samego początku 25-letniej obecności GE w Polsce firma kładzie nacisk na rozwój niezawodnego łańcucha dostaw z rynku lokalnego. W ciągu 25 lat autoryzowała ponad 5000 bezpośrednich dostawców z tego kraju. GE pozyskuje materiały i usługi z Polski za rocznie średnio ponad 400 mln USD, co daje dostawy zrealizowane przez polskich partnerów o wartości 2,2 mld USD w ciągu ostatnich 5 lat.

Zobacz także: GE zwiększa swój udział w polskim sektorze energetycznym

„Dzięki takiemu podejściu GE całkowicie wspiera stanowisko polskiego rządu w zakresie wzrostu zaangażowania lokalnych przedsiębiorców w budowanie polskiego rynku energii. Co drugi MW zużyty w Polsce został wytworzony za pośrednictwem sprzętu wyprodukowanego przez GE w tym kraju. W pełni angażujemy się w rozpowszechnienie polskiej wiedzy, doświadczenia i dostaw z Polski na rynki światowe. Już teraz ponad 320 średnich i dużych turbin parowych i gazowych zainstalowanych na całym świecie wyprodukowano w Polsce. Każde miejsce pracy w naszych polskich zakładach tworzy kolejne 4 miejsca pracy w lokalnym łańcuchu dostaw” – mówi Peter Stracar, Prezes i Dyrektor Generalny General Electric dla Europy Środkowo-Wschodniej.

GE w Polsce od wielu lat mocno inwestuje w lokalną działalność (670 mln PLN od 1992), rozbudowując miejscowe fabryki, centra doskonalenia oraz ośrodki badania i rozwoju, tworząc jednocześnie silną, wartościową i pozytywną relację z lokalnymi dostawcami. Dzięki silnemu wsparciu technicznemu i inżynieryjnemu zorganizowanemu przez GE w Engineering Design Center (EDC) w Warszawie (2000 inżynierów) firma angażuje się w dalszy rozwój oraz doskonalenie umiejętności oraz zdolności produkcyjne polskiej bazy dostawców.

 „Dostawcy w Polsce oferują należytą technologię w odpowiedniej cenie, zgodnie z prawidłowo zorganizowanym procesem dostaw. Dobrym przykładem może tu być elektrownia Opole – ponad 70% dostaw realizują polscy dostawcy– mówi Melissa Twiningdavis, VP Supply Chain and Sourcing dla GE w Europie.

„Pozyskując dostawców z Polski, GE całkowicie wspiera stanowisko polskiego rządu w zakresie wzrostu zaangażowania lokalnych przedsiębiorców w budowanie polskiego sektora energetycznego. Pomaga również Polsce w spełnieniu najbardziej surowych międzynarodowych przepisów dotyczących ochrony środowiska, a – przy okazji – w dążeniu kraju do uzyskania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury energetycznej” – mówi Sławomir Żygowski, Dyrektor Sprzedaży GE Steam Power System. – „Jesteśmy jedynym dostawcą technologii w sektorze energetycznym, który oferuje lokalne moce produkcyjne, projektowe, inżynieryjne oraz badawczo-rozwojowe. W zakresie badania i rozwoju współpracujemy z firmą ENERGA oraz polskimi politechnikami i uczelniami technicznymi, wspierając działania na rzecz czystszych rozwiązań węglowych oraz możliwości regulacyjnych”.

Zobacz także: MR: podpisano porozumienie o strategicznej współpracy z GE

kn/GE

Reklama

Komentarze

    Reklama