Gdynia portem instalacyjnym offshore. Rząd pracuje nad kluczową uchwałą

30 lipca 2021, 17:17
pinwheel-3714863_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Rząd w piątek ma się zająć uchwałą ws. budowy w Porcie Gdynia terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Według branży budowa tego portu to w tej chwili najpilniejsza część całego projektu polskiego offshore.

Zgodnie z ostatnim wpisem do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, uchwała ma zakładać przygotowanie w Porcie Gdynia odpowiedniego zaplecza portowego do obsługi morskich farm wiatrowych. Nie wskazuje się tam jednak ani kwoty, ani źródeł finansowania budowy, ani terminu uruchomienia.

Wybór Gdyni uzasadnia się tym, że gdyński port zlokalizowany jest najbliżej względem przyszłych morskich farm wiatrowych, które planowane są w ramach pierwszego etapu rozwoju polskiego offshore. Dodatkowo już obecnie jest wykorzystywany do przeładunków wielu elementów konstrukcyjnych farm wiatrowych.

image

 Reklama

Według branży offshore, przyjęcie przez rząd odpowiedniej uchwały, prowadzącej do budowy terminala to obecnie najpilniejszy element całego programu offshore. We wtorek, w czasie dyskusji, towarzyszącej prezentacji raportu „Optymalizacja rozwoju krajowego łańcucha dostaw morskiej energetyki wiatrowej w Polsce” zgodnie oceniali, że Polska stworzyła już podstawy regulacyjne, by deweloperzy mogli zacząć realizować swoje projekty. Jednak - jak podkreślano - ciągle brakuje decyzji rządu, który w drodze uchwały powinien wskazać lokalizację portu instalacyjnego, tak aby uruchomić finansowanie jego budowy.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Anonim
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 00:41

Te elektrownie wiatrowe i panele słoneczne to bardziej propaganda Niemiec niż stabilne źródło energii, przynajmniej do czasu jak nie zostanie rozwiązany problem magazynowania już wytworzone energii. Ponieważ elektrownie węglowe jesteśmy zmuszani likwidować, to potencjalnym źródłem energii pozostają elektrownie atomowe i elektrownie wodne, a w okresie przejściowym elektrownie gazowe, innych możliwości niema.

Kowalskiadam154
sobota, 31 lipca 2021, 13:51

W Azji buduje się 600 elektrowni węglowych a rząd kapituluje przed Brukselą zamyka kopalnie i stawia wiatraczki a koszty przerzuci na odbiorców powtarzając w kółko że to wina PO bo podpisali układ klimatyczny Tylko czy ktoś trzyma nas siłą w tych układach i z lufą przy głowie każe nam płacić ekoharacz w postaci opłat emisyjnych

Autor
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:12

Nie rozumiesz że bez odejścia od węgla będziemy mieli bardziej zanieczyszczone środowisko ? I tym samym my i zwierzęta będą cierpieć i chorować ?

rmarcin555
sobota, 31 lipca 2021, 15:00

@Kowalskiadam154. Czytałeś kiedyś coś takiego jak bilans handlowy?

Tweets Energetyka24