Reklama

Gaz

Gazprom uzgodnił "kluczowe aspekty" porozumienia gazowego z Ukrainą

  • Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl
    Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl

Wszystkie kluczowe kwestie dotyczące zimowego pakietu umów na dostawy rosyjskiego gazu na Ukrainę zostały uzgodnione. Komisja Europejska zgodziła się przekazać Kijowowi 500 mln dolarów na zakup 2 mld m3 gazu ziemnego co pozwoli znacznie wzmocnić ukraińskie zapasy przed zbliżającą się zimą. 

„Wszystkie kluczowe aspekty pakietu zimowego zostały uzgodnione. Spodziewamy się, że umowa z udziałem Komisji Europejskiej zostanie podpisana w przyszłym tygodniu i przedpłacone dostawy rosyjskiego gazu zostaną wznowione od 1 października” – powiedział prezes Gazpromu Aleksiej Miller w wywiadzie dla NTV TV Channel.

Ukraiński Naftohaz w ciągu kilku najbliższych dni zamierza zwrócić się do Gazpromu z prośbą o obniżenia cła eksportowego na gaz. Prezes Gazpromu wstępnie odnosząc się do tej prośby powiedział, że podobnie jak w poprzednich przypadkach, spółka Gazprom przekaże ją do oceny władzom rosyjskim oraz dodał, że cena błękitnego paliwa będzie porównywalna z tą jaką płacą europejscy sąsiedzi Ukrainy. Miller nadmienił również, że Gazprom zawiesi klauzulę tak or pay (bierz lub płać) w kolejnych dwóch kwartałach.

Zakupienie kolejnych 2 mld m3 gazu pozwoli Ukrainie zgromadzić ok. 16,8 mld m3 w magazynach. Można zatem uznać, że uda się jej zmieścić w bezpiecznym przedziale wymaganym do „przetrwania” zimy (16 – 19 mld m3) , jednak wszystko zależy od tego jak długa i chłodna ona będzie. Prawdopodobnie do rozpoczęcia sezonu grzewczego Ukraina zdoła samodzielne zgromadzić jeszcze ok. 500 mln m3 co w sumie da ok. 17,3 mld m3 i powinno zapewnić stabilny tranzyt.  

Zobacz także: Bank Światowy i EBOiR będą kredytować ukraińskie zakupy gazu?

 

Zobacz także: Przygotowania do sezonu zimowego - w co gra Ukraina?

 

Reklama

Komentarze

    Reklama