Reklama

Gaz

Bank Światowy i EBOiR będą kredytować ukraińskie zakupy gazu?

  • Fot. english.gov.cn
    Fot. english.gov.cn

Ukraińska spółka Naftohaz spodziewa się otrzymać kredyt od Banku Światowego w wysokości 500 mln dolarów oraz od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w wysokości 200 mln dolarów - oświadczył minister energetyki Ukrainy Wołodymyr Demczyszyn. Pożyczki te powinny znacząco pomóc w uzupełnieniu magazynów gazu ziemnego przed zbliżającą się zimą. 

Ukraina codziennie skupuje gaz na otwartym rynku, celem jest zgromadzenie bezpiecznego poziomu 16 mld m3 błękitnego paliwa w magazynach co rekomenduje Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Niektóre szacunki jednak wskazują, że może być potrzebne nawet 19 mld m3, oznaczałoby to, że przy obecnym poziomie ok. 14,8 mld m3 gazu w ukraińskich magazynach, potrzeba dodatkowo około 1 mld dolarów by opłacić brakujący wolumen. 

Przypomnijmy, że ukraiński potencjał magazynowy jest imponujący. Nasi wschodni sąsiedzi posiadają magazyny o łącznej pojemności ok. 30 mld m3, dla porównania polskie podziemne magazyny gazu mieszczą ok. 2,8 mld m3.

Nie można zapominać, że ciężka sytuacja Ukrainy spowodowana jest konfliktem w Donbasie, który zdestabilizował sektor energetyczny, a tak naprawdę całą ukraińską gospodarkę. Pomoc ze strony BŚ i EBOiR to skoordynowane działanie pod patronatem Komisji Europejskiej, której zależy by z początkiem sezonu grzewczego Ukraina czuła się bezpiecznie.  

Zobacz także: Ukraina prosi G7 o dofinansowanie zakupów gazu

Zobacz także: Przygotowania do sezonu zimowego - w co gra Ukraina?

 


Reklama

Komentarze

    Reklama