Reklama

Gaz

Zagraniczna spółka zainwestuje ponad 30 mln dolarów w wydobycie gazu na Ukrainie

Fot. Tim Evanson / Flickr
Fot. Tim Evanson / Flickr

Spółka Expert Petroleum zainwestuje ok. 30 mln dolarów w zwiększenie wydajności ukraińskiego sektora gazowego. Umowa ma obowiązywać przez piętnaście lat.

"W ramach pierwszego w historii ukraińskiego przemysłu naftowego i gazowego kontraktu na zwiększenie wydajności wydobycia, zachodni partner zobowiązał się do zainwestowania ok. 1 miliarda UAH (konwersja 30 milionów USD w oparciu o prognozowany kurs)" - czytamy w komunikacie Naftogazu.

Partnerstwo między Naftogazem i Expert Petroleum ma wygenerować co najmniej 300 milionów metrów sześciennych gazu w ciągu pięciu lat. Surowiec będzie pochodził z 13 małych złóż na zachodniej Ukrainie.

Środki mają zostać zainwestowane w ciągu najbliższych pięciu lat, ale umowa nie wyklucza  Zostaną przeznaczone m.in. na działania związane z rozwojem infrastruktury w celu zwiększenia wydajności wydobycia gazu. Umowa zakłada, że w przyszłości możliwe będzie ewentualne poczynienie dodatkowych inwestycji. 

Spółka Expert Petroleum została założona w 2005 roku przez dwóch menedżerów Schlumbergera: Michela Louboutina i Davida Martinona. Na swojej stronie internetowej przekonuje, że celem jej działalności jest usprawnianie funkcjonowania „dojrzałych” złóż ropy i gazu. Chodzi o to, aby były one: "bezpieczniejsze, czystsze i wydajniejsze”. Firma posiada biura w Rumunii, Jordanii oraz na Ukrainie.

Reklama

Komentarze

    Reklama